Home / Rajoni (page 436)

Rajoni

Miti i viktimës i Radovan Karaxhiçit

Megjithë peshën e rëndë të akuzave Radovan Karaxhiçi nuk tregon asnjë shenjë prekjeje apo pendese dhe e paraqet veten si viktimë. Në fakt, ai qenkësh ende një mik i kroatëve dhe i myslimanëve në Bosnjë dhe Hercegovinë, tha Radovan Karaxhiçi ...

Read More »

Turqia – Një aleat i vështirë

Pse Turqia heziton të sulmojë IS-in. Por ushtria nuk mund të bëjë sehir, se si luftëtarët e IS-it po shfarosin popullsinë civile kurde para syve të tyre. Milicët e “Shtetit Islamik” gjenden direkt në kufi me Turqinë në qytetin sirian ...

Read More »

Çfarë po ndodh me Akropolin?

Pas shumë publikimeve në shtypin vendas dhe disa artikujve në britaniken “Times” të Londrës, është radha e gazetës gjermane “Frankfurter Rundschau” të shtojë shqetësimet në Greqi dhe mbarë botën për rrezikun e shembjes së një prej monumenteve më të njohura ...

Read More »

Vende të BE-së lobojnë për Shkupin

Belgjika dhe disa vende të BE-së shqyrtojnë mundësinë që Shkupit t’i jepet datë për fillimin e negociatave për anëtarësim në BE, pa zgjidhjen paraprake të emrit. Siç lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Athina, këtë sot e shkruan gazeta proqeveritare greke ...

Read More »