Home / Rajoni (page 438)

Rajoni

Pritja madhështore e Putin në Beograd

Ditën e enjte, armë, tanke dhe avionë do të pushtojnë kryeqytetin e Serbisë, Beogradin, në kuadër të një parade që mbahet katër ditë më herët në nder të vizitës së presidentit rus Vladimir Putin. Bëhet fjalë për një veprim që ...

Read More »

Turqia ndërmjet pritjes dhe frikës

Në luftën kundër terroristëve të IS në veri të Sirisë Turqia ndodhet nën breshërinë e kritikës ndërkombëtare. Vendi anëtar i NATO-s ndodhet në mes frikërave e pritshmërive dhe vepron i pavendosur, mendon Baha Güngor. Tanket turke janë rreshtuar përgjatë kufirit ...

Read More »

Një mozaik mahnitës zbulohet në Amfipolis

Pjesa më e madhe e dyshemesë me mozaik që mbulon gjithë sipërfaqen e një aneksi u zbulua gjatë heqjes së dherave në kuadër të gërmimeve arkeologjike në Amfipolis, sipas njoftimit të Ministrisë greke të Kulturës. Mozaiku është ndërtuar me gurë ...

Read More »

Në Bosnjë, prijnë nacionalistët

Bazuar në numërimin e pjesshëm të votave, pas zgjedhjeve të 12 tetorit në Bosnje, po prijnë nacionalistët. Autoritetet zgjedhore thanë sot se Bakir Izetbegoviç, Dragan Çoviq dhe Zheljka Cvijanoviq janë kryesues në garën për presidencën shtetërore trepalëshe, si boshnjake myslimane, ...

Read More »