Home / Rajoni (page 440)

Rajoni

Vërejtje serioze për Maqedoninë

Komisioni Europian për të gjashtën herë me radhë ka dhënë rekomandim për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë në BE. Kësaj radhe me kusht që të arrihet përparim në reforma. Qeveria maqedonase nën kritika Komisioni Europian konsideron se kriteret ...

Read More »

Miti i viktimës i Radovan Karaxhiçit

Megjithë peshën e rëndë të akuzave Radovan Karaxhiçi nuk tregon asnjë shenjë prekjeje apo pendese dhe e paraqet veten si viktimë. Në fakt, ai qenkësh ende një mik i kroatëve dhe i myslimanëve në Bosnjë dhe Hercegovinë, tha Radovan Karaxhiçi ...

Read More »

Turqia – Një aleat i vështirë

Pse Turqia heziton të sulmojë IS-in. Por ushtria nuk mund të bëjë sehir, se si luftëtarët e IS-it po shfarosin popullsinë civile kurde para syve të tyre. Milicët e “Shtetit Islamik” gjenden direkt në kufi me Turqinë në qytetin sirian ...

Read More »

Çfarë po ndodh me Akropolin?

Pas shumë publikimeve në shtypin vendas dhe disa artikujve në britaniken “Times” të Londrës, është radha e gazetës gjermane “Frankfurter Rundschau” të shtojë shqetësimet në Greqi dhe mbarë botën për rrezikun e shembjes së një prej monumenteve më të njohura ...

Read More »