Home / Arte (page 100)

Arte

Kjo Dashuri!…

Kjo Dashuri…! Cet Amour-là… Vallë ishte dashuri apo çfarë? Nga Luan Rama Ky është titulli i librit që shkrimtari Yan Andrea, i dashuri i ri i Marguerite Duras shkroi pas vdekjes së shkrimtares së famshme, autores së romanit “Dashnori” me ...

Read More »

Hajrie Rondo rikthehet në skenë

Aktorja e njohur do të ngjitet këtë fundjavë në skenën e Teatrit Eksperimental në komedinë “Seks vetëm për festa” nën regjinë e Leka Bungos Hajrie Rondo, duket se e ka mundur sëmundjen, për t’u ringjitur sërish në skenë. Asgjë nuk ...

Read More »

Shijaku: Kam qenë rebel në disa detaje

U hap dje në Galerinë Kombëtare të Arteve ekspozita e piktorit Sali Shijaku Ngjyra dhe histori. Kjo është ajo çfarë ndien teksa sheh tablotë që kanë mbushur hapësirën e Galerisë Kombëtare të Arteve, në ekspozitën vetjake që është hapur dje, ...

Read More »

Fedra, një histori pasioni në TKOB

Enada dhe Gerti Vaso festojnë 20-vjetorin e karrierës me një balet për dashurinë Ata janë dy balerinët më të njohur të skenës shqiptare dhe ndajnë bashkë jo vetëm skenën, por dhe jetën e përditshme. Këtë vit Enada dhe Gerti Vaso ...

Read More »

Laert Vasili vesh rrobat e Tartufit

“Tartufi”, vepra e njohur e Molierit, më 30 maj, në skenën e Teatrit Kombëtar. Pesë muaj nga premiera e parashikuar,regjisori Erion Kame e ngjit më në fund në skenë, pa Robert Ndrenikën dhe Viktor Zhustin Regjisori Erion Kame do të ...

Read More »

Arti s’duhet të jetë politik

Me Cauleen Smith, fituesen e çmimit “Danish Jukniu” në edicionin e parë të Tirana Open Cauleen Smith e sheh artin më shumë se një formë për të eksploruar politikën, si një rrugëtim për të zbuluar botët e pathëna të qyteteve, ...

Read More »

E padukshmja që vepron

Në Berlin me Anri Salën / Artisti i njohur vjen në një rrëfim për artin, kohët kur ai u ngjiz brenda tij, interesin ndaj muzikës, Parisin apo nocionin ndaj kufirit Nga Alda Bardhyli Është një ndjesi që të shoqëron gjatë ...

Read More »