Home / Arte (page 103)

Arte

Në duart e tij …

Historitë personale të italianëve që mbetën në Shqipëri në fillim të regjimit të Enver Hoxhës, rrëfyer përmes letrave që nuk mbërritën kurrë përtej brigjeve … vijnë në një ekspozitë të dy artistëve shqiptarë, Roland Sejkos dhe Adrian Pacit, Museo Nazionale ...

Read More »

“Ritet pranverore”, nisin në Kërrabë

Festivali Sot starton në Komunën e Kërrabës edicioni i 9 i Festivalit Folklorik, “Ritet pranverore”, organizuar nga komuna, ansambli folklorik “Visaret e Kërrabës” dhe SHKA Tirana, ku marrin pjesë ansamble dhe grupe folklorike nga Tirana, Berati, Gramshi, Kamza, Medvegja etj., ...

Read More »

Një rrëfim për Albën

Artisti kosovar, Alban Muja, prezantoi dje dy filma në “Tulla Center” Në vitin 1977, dy nga emrat më të njohur të artit europian, Marina Abramoviç dhe Ulay, që në atë kohë po jetonin dhe një histori dashurie, mbërritën në Kosovë. ...

Read More »

Nudot e heshtura të Bajos

U hap dje, në galerinë FAB, ekspozita “Skulpturë” e artistit Arben Bajo Një grua është e bukur, mjafton të mbyllë sytë. Dhe pse linjat e saj nuk janë perfekte, me kokën e ngritur lart dhe duart e vendosur lehtë në ...

Read More »