Home / Arte (page 117)

Arte

Fotografia e ndrojtur e nudos shqiptare

Studiuesi Qerim Vrioni sjell për herë të parë një nudo të fotografisë shqiptare Dy ikonat e violinës në shpinën e vajzës franceze, fotografuar nga Man Ray në vitin 1924, vijojnë të shihen ende sot si një ndërthurje mes sensualitetit dhe ...

Read More »

Zdravka Evtimova, fituese e Ballkanika 2013

Ylljet Aliçka renditet i dyti Shkrimtarja bullgare Zdravka Evtimova është fituesja e çmimit Ballkanika 2013, duke lënë në vend të dytë shkrimtarin shqiptar Ylljet Aliçka që konkurronte me romanin “Valsi i Lumturisë”. Ceremonia e ndarjes së çmimit që konsiderohet si ...

Read More »

Kandidimet kryesore të çmimeve ”Grammy”

Beyonce, Miley Cyrus, Katy Perry, Sam Smith dhe Meghan Trainor janë ndërmjet kandidimeve për çmimet prestigjioze ”Grammy” për këtë vit, çmime që vlerësojnë arritjet në fushën e industrisë amerikane të muzikës, deklaruan muzikantët e njohur Pharrell Williams dhe Ed Sheeran. ...

Read More »

“Ballkanika” dy ditë në Tiranë

Konkursi i njohur i letrave ballkanike, këtë vit në Shqipëri I konsideruar si “Nobeli” ballkanik, çmimi më i madh letrar në rajonin tonë, këtë vit do të dorëzohet në Tiranë. Nga data 5 deri më 7 dhjetor, kandidatët e këtij ...

Read More »

Nudoja e vetmuar e Zef Kolombit

“100 vjet vizatimi shqiptar” / Galeria e Arteve ekspozon sot vizatimet e ruajtura në fondin e saj. 152 vepra sjellin këndvështrimet e 46 artistëve ndër vite në këtë gjini kaq të ndier  Së shpejti, për herë të parë, një linjë ...

Read More »