Home / Arte (page 119)

Arte

Shqipëria, vetëm me stendë në Berlinale

Nisi dje në Berlin, edicioni i 65 i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit / Filmi “Burrneshat” hyn në konkurrencën zyrtare për “Luanin e Artë”. Më 12 shkurt, premiera ndërkombëtare “Nobody wants the night”, i regjisores spanjolle Isabel Coixet, ka hapur dje ...

Read More »

Pesë dramaturgë të rinj nisin punën

“Punishtja dramatike” Pesë dramaturgë të rinj do të nisin së shpejti punën në Punishten Dramatike ngritur pranë Teatrit Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Oltion Kadaifçiu, Rogerta Nikolla, Elona Çuliq, Lisandir Kola, Marsel Rupi janë përzgjedhur mes 15 konkurruesve të tjerë. Juria e ...

Read More »

“Impact & Table” në TKOB

Shfaqja më  e re e trupës së baletit në Teatrin e Operas dhe Baletit titullohet “Impact& Table”. “Impact” është për njeriun e sotëm, për ndikimin e teknologjisë mbi të. Ai na sjell afër, por na largon në të njëjtën kohë. ...

Read More »

Ndahen çmimet e Sundance Film Festival

“The Wolfpack” ka fituar çmimin për dokumentarin më të mirë, një tregim mbi gjashtë djemë të izoluar nga shoqëria. Aktori Jack Reynor ka fituar çmimin për aktorin më të mirë për rolin e tij në “Glassland”. “Me and Earl and ...

Read More »

Jetë në muze

Histori shqiptare të mbetura në muzetë e botës/ Ata që ikën në kërkim të një jetë më të mirë, vijnë përmes fotove dhe historive që kanë treguar Në vitin 1956 ndërsa regjimi komunist kishte nisur të konsolidonte filozofinë e tij, ...

Read More »