Home / Arte (page 124)

Arte

Një cigare rrugëve të Triestes

Italo Svevo Nga Alda Bardhyli Kur Livia Veneziani mbërriti në Trieste nuk mund ta mendonte se ky udhëtim do ta ndante përgjithmonë me Marsejën. Në këtë qytet me shtëpi të thjeshta, nga ku mund të shihte nëse shëtiste deri larg ...

Read More »

Librat e rinj

Geraldine Brooks Misteri i Hagadasë së Sarajevës Përktheu: Adrian Belo Botimet: Bota shqiptare Çmimi 1250 lekë Viti 1996. Kur Hana, një australiane e re, mirëmbajtëse e pasionuar dorëshkrimesh të vjetra, mëson se kërkohet t’i besohet asaj Hagadaja me emër e ...

Read More »

Mesnatë në Paris

Ibrahim Rugova/ Presidenti tjetër/ Në 9-vjetorin e ndarjes nga jeta, një vështrim mbi veprat letrare të një prej autorëve që ngriti konceptet moderne në studimet letrare shqipe Alda Bardhyli Në bulevardin Sen – Mishel, Ibrahim Rugovës i pëlqente të endej deri ...

Read More »

Nano: Duhet të shmangim fanatizmin fetar

“Toleranca fetare, mit apo realitet” mbledh në Bibliotekën e Prishtinës, intelektualë dhe përfaqësues të besimeve fetare në një debat publik mbi librin “Pax Albanica” me autor Mustafa Nanon, botuar nga shtëpia botuese “Saras“ Më 11 janar, në Paris, katër klerikë ...

Read More »

Herodoti “flet” edhe shqip

Mbërrin për lexuesin e vendit një nga kryeveprat e antikitetit “Babai i historisë” mbërrin në Ilirinë e Poshtme NGA FATOS BAXHAKU Aleko Minga është një profesor i nderuar i matematikës. Sipas të gjitha gjasave, matematika dhe të gjitha degët që ...

Read More »

Muzikë kundër dhunës

Sopranoja Ardita Meni, së shpejti në një koncert kundër dhunës Nga Rudina Hoxha  Sopranoja shqiptare, Ardita Meni, do t’i këndojë “Stop dhunës”. Më 3 mars, ajo do të jetë në skenë në kuadër të një aktiviteti, të ideuar nga këshilltari ...

Read More »