Home / Arte (page 128)

Arte

Elhaida Dani triumfon në Festivalin e RTSH-së

Elhaida Dani, me këngën “Diell”, u vlerësua mbrëmjen e djeshme me çmimin e parë të Festivalit të 53-të të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar, këngë me të cilën do të përfaqësojë edhe Shqipërinë në Eurovizion. “Kjo do të thotë shumë ...

Read More »

Pesë librat më të lexuar të 2014-s

Nga Alda Bardhyli “Kam njohur gjatë gjithë jetës mjaft bibliofilë dhe jam i bindur se dashuria për librat ca njerëzve ua bën më të përballueshme jetën.” Anatol France shkruante kështu vite më parë në esenë e tij të gjatë për ...

Read More »

Libri provokues i Gombrowicz në shqip

Promovimi  Një libër provokues ngjall gjithnjë debat. Kjo ngjau edhe me librin “Ferdydurke” të shkrimtarit polak, Witold Gombrowicz ((1904-1969), i cili erdhi në gjuhën shqipe nën përkthimin e Edlira Llohës, diplomuar në Poloni. Libri u prezantua në një takim me ...

Read More »