Home / Arte (page 129)

Arte

Vdiq fotografja e njohur Jane Bown

Fotografja e njohur britanike Jane Bown, autorja legjendare e fotografive bardhë-e-zi të Samuel Beckett, Orson Welles dhe John Lennon, vdiq në moshën 90-vjeçare raportoi gazeta britanike “The Observer”. “Jane Bown ka punuar në Observer qysh nga viti 1949. Për më ...

Read More »

Librat e rinj

Të shkruash për një kujtim të vjetër Erik Maria Remark “Nuk ka asgjë që mbetet përgjithmonë.” Erik Maria Remark do të hidhte në letër këtë fjali, teksa sillte në kujtesë gjithë pasionin e tij me Ilse Jutta Zambona. Ishte nëntor ...

Read More »

Të rinj, për të shkruar drama shqipe

Stefan Çapaliku ngre në teatrin eksperimental “Kujtim Spahivogli” “Punishten dramatike 1″ Teatri duhet të kthejë kohët e arta të dramaturgjisë shqipe. Prej vitit 1974, drama shqipe është futur në një krizë nga e cila nuk ka dalë ende, pavarësisht prurjeve ...

Read More »

Kthimi në shtëpi

Stefan Lano/ Dirigjenti i njohur me origjinë shqiptare drejtoi në një koncert nën muzikën e Anton Bruckner, orkestrën e Teatrit të Operës dhe Baletit Stefan Lano e ka ndier që kur ngjiti shkallët e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, një ...

Read More »

Filmat më të mirë të vitit 2014

Ky vit pati prurje shumë të mira kinematografike. Disa prej tyre ishin origjinalë, ndërsa shumë të tjerë përshtatje nga më të ndryshmet. Për më tepër, financimi i tyre kapi shifra të larta dhe aktorët duken shumë të kënaqur me pagesat ...

Read More »