Home / Arte (page 131)

Arte

Keijiro Suga, midis një udhëtimi shqiptar

Shkrimtari, përkthyesi dhe profesori i njohur nga Tokio, në një lexim të poezive në Tiranë Keijiro Suga – Fitues i çmimit më të madh japonez për letërsinë, “Yomiuri”, në vitin 2013, me esenë “Transversal Journeys” (2009). Ai është profesor i Studimeve ...

Read More »

Fituesit e çmimeve ”Luani i artë”

Filmi ”A pigeon sitting on a branch, reflecting on the existence” (”Një pëllumb mbi degë reflekton për ekzistencën”) i regjisorit suedez, Roy Anderson, fitoi çmimin ”Luani i artë” në edicionin e 71-të të festivalit prestigjioz të filmit në Venecia. Çmimi ...

Read More »

Rubairat e Omar Khajamit ne shitje tek Amazon

“Rubairat” e poetit pers Omar Khajami, me perkthimin mjeshteror te Fan Stilian Nolit mund te blihen nga shqiptaret anembane botes edhe nepermjet rrjetit me te madhe te shitjeve Online amazon.com Në shekullin e njëzetë, një nga kolosët e kulturës shqiptare, ...

Read More »

Festivali i Filmit dhe Kulinarisë

Festivali i filmit ballkanik dhe kulinarisë ka vijuar kalendarin e tij të ngjeshur të shfaqjes së filmave nga vende të ndryshme të rajonit. Këtë vit në festival janë sjellë 74 filma të cilët do të shfaqen ditë pas dite dhe ...

Read More »