Home / Arte (page 132)

Arte

Art me dhomat e Enver Hoxhës e Mehmet Shehut

Hapet sot, pas 35 vitesh, tuneli antibërthamor i komunizmit. Hapësirat të parashikuara për mbledhjet e Byrosë Politikë, dhomat e Enver Hoxhës dhe Mehmet Shehut, do të shndërrohen në hapësira të një ekspozite të quajtur “Bunkart”, kushtuar 70-vjetorit të Luftës së ...

Read More »

Konica, ndjesitë për zonjushën Durham!

Në 10-vjetorin e ndarjes nga jeta të Edith Durham/Shënimet e Faik Konicës, për anglezen që e frymëzoi të shkruante librin “Shqipëria, kopshti shkëmbor i Europës Juglindore…” Nga Alda Bardhyli  Në ishte një zonjë, me të cilën Faik Konica do donte ...

Read More »

Rikthimi poetik i Cipajve në Kosovë

-Prezantohet në Prishtinë triptiku “Etër dhe Bij”. Librat priten me interes nga opinioni publik- Aleksandër Çipa, gazetari dhe poeti i njohur shqiptar, një pjesë të konsiderueshme krijmtarisë së tij në publiçistikë dhe në poezi i ka të lidhura me Kosovën, ...

Read More »

Ben Blushi merr çmimin e BE-së në letërsi

“Otello, Arapi i Vlorës” i politikanit-shkrimtar Ben Blushi u vlerësua me çmimin e Bashkimit Europian për letërsinë (5 mijë euro), dorëzuar nga komisioneri hungarez Tibor Navracsics gjatë një ceremonie të posaçme në Bruksel për 13 fituesit e përzgjedhur. “Kur vjen ...

Read More »

Një pyetje për Jolandën

Artistja Jutta Benzenberg sjell në një ekspozitë foto të veteranëve të Luftës së Dytë Botërore, në galerinë “Tulla” Jolanda“Pyetja ime është për fotografinë nr. 1, Jolandën. Si arrite të ruash buzëqeshjen në fytyrë, pas një regjimi aq të egër, siç ...

Read More »