Home / Arte (page 140)

Arte

BETEJA JONË/ Një bashkëbisedim me prof. dr. Paskal Milo

Lufta II Botërore Megjithëse shumë shqiptarë u vranë mes njëri-tjetrit dhe në një moment dy formacione politiko-ushtarake shqiptare i drejtuan “zyrtarisht” armët njëra-tjetrës, Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare nuk mund të konsiderohet assesi një luftë civile. Kështu mendon historiani Paskal Milo, i ...

Read More »

Kadare, shumë pranë çmimit “Angelos”

“Aksidenti” i shkrimtarit Ismail Kadare, pretendent për çmimin e lexuesit në Poloni Gati një vit më parë, përkthyesja polake e shkrimtarit Ismail Kadare, Dorota Horodyska, teksa fliste për krizën e botimeve në Poloni, shpresonte që romani që sapo kishte përfunduar ...

Read More »

Tetori i nobelistëve

– Shifra dhe fakte për çmimet Nobel përgjatë viteve –  Nga viti 1901  deri në vitin 2013, çmimi Nobel iu është dhënë 847 personave, ku mosha mesatare e fituesve ka qenë 59 vjeç dhe 25 organizatave. Kush është laureati më i moshuar ...

Read More »

Konkursi – Dy kinezë për Piramidën

Dy arkitektë kinezë, Seven Xin Chen dhe Nanji Xino, janë fituesit e “Lost Architecture”. Projekti i tyre është përzgjedhur mes dhjetëra materialeve të paraqitura nga arkitektë dhe studentë të arkitekturës, jo vetëm brenda vendit nën 40 vjeç. Të gjitha projektet e ...

Read More »

Tirana në vitet 1920-1944

“Tirana 1920-1944” është libri i studiuesit Spiro Mëhilli, i cili u prezantua në mjediset e Muzeut Kombëtar. Libri përmban të dhëna që nisin nga periudha e Neolitit, por i fokusuar në vitet ’20-’44. Jeta politike e këtyre viteve, ajo sociale, ...

Read More »

“Nobeli”: Murakami apo Kadare?

Bastet e “Nobelit” e rendisin shkrimtarin shqiptar Ismail Kadare si favorit me 7/1 për të marrë çmimin e madh që ndahet javën e ardhshme Kush do ta fitojë çmimin “Nobel” në letërsi këtë vit? A do të udhëtojë çmimi drejt ...

Read More »