Home / Arte (page 142)

Arte

Librat e rinj

Teuta Dhimarko Kasoruho “Shërbëtori i zotërisë së pabesë” Redaktor: Amik Kasoruho Botimet: “Toena” Çmimi: 600 lekë Pas romanit “Bukuroshi i Hollivudit” botuar më 2008-n, shkrimtarja Teuta Kasoruho vjen me një tjetër botim për lexuesin. “Shërbëtori i zotërisë së pabesë” është ...

Read More »

Shqipëria nuk garon për “Oskar”

Kinemaja shqiptare nuk shkon në garën e madhe të çmimeve “Oskar”. QKK-ja përjashtoi dy filmat pretendentë për këtë garë, “Ada” i Spartak Pecanit dhe “Amsterdam Express” i Fatmir Koçit si jo të denjë. Kosova çon në “Oskar” filmin më të ...

Read More »

Zbulohet dorëshkrimi i humbur i Mozartit

Dorëshkrimi origjinal i një prej operave më të famshme të Mozartit, i konsideruar i humbur prej dy shekujsh, është gjetur gjatë riparimit të një biblioteke në Budapest të Hungarisë. Dorëshkrimi, i cili i përket Sonatës së 11 me piano, përmban ...

Read More »

Tirana, Mon Amour

Nga Carla Tagliarini A mund të dashurohesh me një qytet? Përgjigja ime është po. Sepse kështu më ndodhi mua kur arrita në Tiranë. Në imagjinatën time e mendoja gri dhe të trishtuar, ashtu si ndodh kur një vend ka vuajtur ...

Read More »