Home / Arte (page 146)

Arte

The Script i duan performancat live

Grupi nga Dublini, “The Script” ka zbuluar se atyre nuk u intereson se sa i madh është koncerti, pasi që ata janë të kënaqur kur njerëzit duan t’i dëgjojnë duke performuar. Sipas bateristit të grupit, Glen Power, “The Script” mund të ...

Read More »

Ana Maria Matute fiton çmimin Cervantes

Shkrimtarja 85 vjeçare ka thënë se ka qenë ‘e lumtur jashtë mase’ pasi ka fituar çmimin spanjoll në vlerë prej 125 mijë eurosh. Matute konsiderohet si një prej shkrimtarëve më të mirë spanjoll të periudhës së pasluftës civile dhe vepra e ...

Read More »

Një suvenir me imazhin e Çerçiz Topullit

Imazhi i atdhetarit Çerçiz Topulli i njohur si udhëheqës i një prej çetave patriotike në fillim të shekullit të kaluar, do të jetë pjesë e suvenireve për turistët që vizitojnë Gjirokastrën. Ditët e fundit në shitoret e suvenireve në ka zënë ...

Read More »

Çmimi Balkanika: Kaygusuz dhe Kadare

Sema Kaygusuz nga Turqia, prozatorja më e mirë e Ballkanit për vitin 2008 me romanin “Rënia e namazit” dhe Ismail Kadare, autori më i mirë për letërsinë e të njëjtit territor për vitin 2009 e romanin “E penguara”. Vlerësimi final i ...

Read More »

Hapa ne rere- Fitues i Tirana Film Festival

“Tirana International Film Festival” përfundoi edicionin e tetë me ndarjen e 11 çmimeve, sipas kategorive përkatëse. Çmimin “Filmi më i mirë i TIFF” e mori filmi bullgar fiksion me metrazh të gjatë “Footsteps in the sand” i skenaristit Ivailo Hristov, që ...

Read More »

Libër për vetëvendosjen

I botuar së pari në gjuhën angleze me titull “Self-determination, territorial integrity and international stability: the case of Yugoslavia”, libri i Enver Hasanit, kryetar i Gjykatës Kushtetuese, tani vjen edhe në shqip nën titullin “Vetëvendosja, integriteti territorial dhe stabiliteti ndërkombëtar: ...

Read More »

Konkurence e madhe ne garen kombetare

Njëri ndër aktorët më të suksesshëm, të televizionit dhe të teatrit, në Kosovë, Donat Qosja, në edicionin e tetë të festivalit ndërkombëtar të filmit dhe të teatrit SKENA UP, do të jetë pjesë e jurisë në konkurrencën kombëtare të filmave. Me ...

Read More »

Golgota shqiptare

Ka dalë nga shtypi libri më i ri i Shtëpisë Botuese Rrokullia “Golgota e Shqipnisë”. Në të autori austriak, Leo Freundlich, përmbledh krimet e bëra ndaj popullsisë shqiptare nga ushtria okupuese serbe më 1912-13. Ç’raportonin gazetat europiane për krimet e forcave serbe ...

Read More »