Home / Arte (page 152)

Arte

Një ditë për dashnorin e letrave

Sot, 115-vjetori i lindjes së Ernest Heminguejit / Këngëtarja Eda Zari, mikëpritëse e një mbrëmjeje “Alla-Heminguej” Në shqip, shkrimtari është përkthyer nga emra të njohur të letrave, si Ismail Kadare apo Vedat Kokona “Nuk e di të them se pse ...

Read More »

Ema Bovari dhe Ema e Kadaresë

Ndërsa letërsia franceze vazhdon të joshë lexuesin me personazhin e Zonjës Bovari, gruas plot sharm që Floberi e krijoi më 1856-n, në Parisin që ishte përfshirë nga ndryshimet, letërsia shqipe pas viteve 1960 e kishte një personazh që quhej Ema ...

Read More »

300 ditët e kulturës

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, ka prezantuar dje 300 ditët e saj në krye të kulturës, në prani të zv.kryeministrit Niko Peleshi. Kumbaro shpalosi si arritje të këtyre ditëve fillimin e punës për ndërtimin e dy muzeve kombëtarë, Muzeu Marubi ...

Read More »