Home / Arte (page 30)

Arte

“Xhamilja” ose puropoetika

Dashuria në letërsi, një megatemë komplekse apo aq e thjeshtë dhe e kapshme siç na e rrëfen shkrimtari kirgizian, Xhingis Aitmatov, me novelën e tij “Xhamilja”! Nga Xhemal Ahmeti “Betohem, është historia e dashurisë më e bukura në botë.” Kjo ...

Read More »

Aty ku gjejmë dashurinë …

Ato mund të shkrijnë zemrën tuaj, t’ju bëjnë të qeshni dhe të harroni gjetjen e një shamie për të fshirë lotët. Nëse jeni duke kërkuar për personin special ose harenë e dashurisë, këto vepra klasike të përhershme dinë si t’ua ...

Read More »

Një “Rigoletto” plot nostalgji

Opera “Rigoletto” do të hapë sezonin artistik të Teatrit të Operës dhe Baletit më 21 janar. Vepra vjen nën regjinë e Nikolin Gurakuqit, i cili e vendos për herë të tretë në skenë këtë vepër, por këtë herë nën një ...

Read More »

Kosova hyn në “Oskar”

Filmi “Shok”, me regji e skenar të Jamie Donoughue, dhe me një kast aktorësh nga Kosova, është i pari në listën e filmave me metrazh të shkurtër që nominohet për “Oskar”. Lajmi është bërë i ditur dje në faqen zyrtare ...

Read More »

Hollivudi shpall kandidatët për Oscar

Filmi epic The Revenant  dhe historia fiktive shkencoreThe Martian janë mes filmave kryesorë, kandidatë të çmimeve Oskar, të njoftuara të enjten në mëngjes në Beverly Hills të Kalifornisë. Të dy filmat janë mes tetë kandidatëve për filmin më të mirë ...

Read More »

Në tablotë e Pjerin Sheldijës

Ashtu si Onufri në shekullin XVI u dha jetë pikturave murale, hapësirave të brendshme të kishave si ajo e Shën Vllahernës në Berat apo kishës së vogël të Valshit, gati pesë shekuj më vonë, në Shqipërinë që vinte nga një ...

Read More »