Home / Arte (page 40)

Arte

Zana Çela zgjidhet Drejtoreshë e TKOB

Zana Çela është Drejtoresha e re e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit. Vendimi është marrë në mbledhjen e qeverisë, ku dy kandidaturat në garë ishin tenori Josif Gjipali dhe producentja Zana Çela. Nga dy kandidaturat që propozoi Miinistria e ...

Read More »

Në Beograd botohen edhe tre autorë shqiptarë

Shtëpia botuese „Samizdat B92“ ka botuar versionin e ri të veprës „Serbët dhe shqiptarët në shekuj“, romanin e Ismail Kadaresë dhe librin e Kryeministrit shqiptar Edi Rama „Kurbani“ („Zhrtveno jagnje“- Qingji i kurbanit). Një prej shembujve më mbresëlënës të dukurisë ...

Read More »

Libri shqip prezantohet në Kinë

Disa shtëpi botuese shqiptare po marrin pjesë në Panairin e 23-të Ndërkombëtar të Librit në Pekin. Kjo është hera e parë që botuesit shqiptarë ekspozojnë librat e tyre në këtë panair. Një grup botuesish të shtëpive botuese shqiptare po prezantohen ...

Read More »

Teatri Ballkanik zbret në Ibë

“Balkan teatër Tirana fest” quhet festivali i teatrit, që do të bëjë bashkë trupa teatrore nga vende të ndryshme ballkanike, nga data 29 gusht deri më 4 shtator në Teatër Kame në Ibë. Festivali i konceptuar dhe si një takim ...

Read More »