Home / Arte (page 42)

Arte

Teatri Ballkanik zbret në Ibë

“Balkan teatër Tirana fest” quhet festivali i teatrit, që do të bëjë bashkë trupa teatrore nga vende të ndryshme ballkanike, nga data 29 gusht deri më 4 shtator në Teatër Kame në Ibë. Festivali i konceptuar dhe si një takim ...

Read More »

Të ndjesh muzikën e zërit

Robert Pinsky është poet amerikan i cili veç çmimeve dhe vlerësimeve si poet i njohur, ka udhëtuar në mbarë Sh.B.A në përkrahje të projektit “Poezia më e dashur”. Ky projekt ka nisur që në vitin 1998 dhe përfshin lexime poetike ...

Read More »

Libra të mallkuar

Nga Libri i të Vdekurve në Egjiptin e lashtë, deri tek faqet delirante të Hitlerit. Nga protokollet e të urtëve të Sionit, tek Bibla e Satanait. Edhe sot e kësaj dite, këta tekste të mbushur me urrejtje dhe gjak, duket ...

Read More »

Dua Lipa sot në Prishtinë

Artistja shqiptare që ka arritur një sukses të jashtëzakonshëm ndërkombëtar, Dua Lipa, sot do të vijë në Prishtinë. Të ardhurat nga ky koncert do të dedikohen për qëllime humanitare. Këngëtarja pritet që pasditen e sotme të arrijë ne aeroportin e ...

Read More »

Paci: Kultura nuk bëhet me fushata

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, dhe artisti Ardian Paci kanë qenë pjesë e panelit të Konferencës së Ambasadorëve që u mbajt në Tiranë, në një bashkëbisedim mbi diplomacinë publike dhe kulturore. Nën moton përtej diplomacisë klasike, Kumbaro dhe Paci kanë ...

Read More »

Peng realizimi i filmit “Kërshëndellat”

Rekuiem në kujtim të regjisorit të njohur Ismail Ymeri (1956-2016) Regjisori Ismail Ymeri (Baks, Drenicë) ka ndërruar jetë në mbrëmjen e së enjtes në Stokholm. Takimi i herëpashershëm me shkas. Realizimi i një nga veprave më të njohura kinematografike të ...

Read More »