Home / Arte (page 58)

Arte

Ekspozita e artistëve shqiptarë në Torino

Kompleksi i Pallatit Mbretëror në Torino qe skenari i ekszpozitës së dy prej artistëve shqiptarë më të njohur në panoramën kombëtare dhe ndërkombëtare. Helidon Xhixha dhe Alfred Mirashi, në art Milot, tërhoqën një publik elitar koleksionistësh e dashamirësish arti të ...

Read More »

“Xhamilja” ose puropoetika

Dashuria në letërsi, një megatemë komplekse apo aq e thjeshtë dhe e kapshme siç na e rrëfen shkrimtari kirgizian, Xhingis Aitmatov, me novelën e tij “Xhamilja”! Nga Xhemal Ahmeti “Betohem, është historia e dashurisë më e bukura në botë.” Kjo ...

Read More »

Aty ku gjejmë dashurinë …

Ato mund të shkrijnë zemrën tuaj, t’ju bëjnë të qeshni dhe të harroni gjetjen e një shamie për të fshirë lotët. Nëse jeni duke kërkuar për personin special ose harenë e dashurisë, këto vepra klasike të përhershme dinë si t’ua ...

Read More »

Një “Rigoletto” plot nostalgji

Opera “Rigoletto” do të hapë sezonin artistik të Teatrit të Operës dhe Baletit më 21 janar. Vepra vjen nën regjinë e Nikolin Gurakuqit, i cili e vendos për herë të tretë në skenë këtë vepër, por këtë herë nën një ...

Read More »

Kosova hyn në “Oskar”

Filmi “Shok”, me regji e skenar të Jamie Donoughue, dhe me një kast aktorësh nga Kosova, është i pari në listën e filmave me metrazh të shkurtër që nominohet për “Oskar”. Lajmi është bërë i ditur dje në faqen zyrtare ...

Read More »