Home / Arte (page 59)

Arte

Dy gra shkodrane, vështrojnë Jozefin

Fotografët e parë në Shqipëri. Nga austriaku Jozef Sekeli, te  dinastia e Marubëve, apo vëllezërit Manakis Gusht 1863. Dy gra të reja shkodrane të veshura me veshje të traditës, nën një qilim pozojnë para portës së madhe para aparatit fotografik ...

Read More »

“Plagët” e Eros Dibrës në Duseldorf

“Wunden – Plagët” e Eros Dibrës nga Shqipëria dhe “Noother time, nootherplace ” e Codruta Cernea nga Rumania – është ekspozita e dyfishtë që hapet në Duseldorf më 10 mars, me kurator Michael Voets. Eros Dibra dhe Codruta Cernea jetojnë dhe ...

Read More »

Një film dhe 20 vite burg

50 vite të kinemasë shqiptare gjatë diktaturës, do të prezantohen në një program special në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar që do të organizohet në Qendrën Pompidou në Paris nga 18–27 mars Pas xhirimit të disa etydeve të shkurtra, Viktor ...

Read More »

Udhëtim në Shqipërinë misterioze

Shqipëria, në qendër të filmave dokumentarë, gjatë Luftës së Dytë Botërore. Dhjetëra kineastë francezë, austriakë, italianë apo serbë sjellin imazhe të vendit në një kohë të trazuar…Studiuesi Abaz Hoxha i ka hulumtuar këto kronika Regjisorë apo gazetarë francezë, gjermanë, italianë, ...

Read More »

Të panjohurat e Naim Frashërit

Si një nga krijuesit dhe figurat qendrore të letërsisë së Rilindjes sonë Kombëtare për të janë shkruar monografi dhe studime të veçanta letrare ku janë nxjerrë në pah fillesat e krijimtarisë, talenti i tij, vështirësitë e të vjershëruarit në shqip ...

Read More »

Kur burrat ndihen “seks i dobët”

“Mbroni shpellarin”, komedia me regji të Inis Gjonit, vjen sot në skenën e Teatrit Kombëtar, pas turneve në qytete të vendit Në shekullin XXI, nuk mund të quash vetëm femrat “Seks i dobët”. Ndërsa pabarazia gjinore dhe dominimi i burrave ...

Read More »

Ermonela Jaho rikthehet në TKOB

Sopranoja e njohur do drejtojë për tri ditë një masterklas Sopranoja e njohur, Ermonela Jaho, do të jetë e pranishme në Teatrin e Operës dhe Baletit më datat 10.11 dhe 12 mars për të marrë pjesë në masterklas-in që do ...

Read More »