Home / Arte (page 6)

Arte

Kadare fiton çmimin Pak Kyongni 2019

Shkrimtari Ismail Kadare është përzgjedhur fitues i Çmimit Pak Kyongni 2019. Në njoftimin e bërë nga Kim Uchang, kryetar i komisionit përzgjedhës, thuhet se “…punimet e Ismail Kadaresë i bëjnë lexuesit të mendojnë dhe të ndjejnë fort marrëdhënien e tyre ...

Read More »

Poeti me shtat të vogël…

Nga Xhahid Bushati Në kujtim të poetit Frederik Rreshpja    Kam filluar ta kujtoj më shpesh Frederikun ose Fredin, siç e thërrisnim për shkurt. Kujtoj at’ rrugicë që mbante emrin e patriotit Dedë Gjo’ Luli. Jam kthyer shumë herë,  e ...

Read More »