Home / Arte (page 60)

Arte

Krijohet databaza dixhitale e monumenteve

Ministria e Kulturës ka bërë inventarin e plotë të pasurive kulturore të Republikës së Shqipërisë që rezultonin të papërditësuara prej 25 vitesh, si dhe hartëzimin dixhital të tyre përmes platformës Webgis. Aplikimi përcakton vendodhjen e saktë të monumenteve që tashmë ...

Read More »

Robert Dragoti dhe Tirana mbrapsht

“Tirana e mbrapshtë” quhej instalacioni që artisti Robert Dragoti prezantoi dje në Galerinë Kombëtare të Arteve. Instalacioni ka në qendër një video të re të realizuar nga artisti me titullin “Tirana e mbrapshtë”, e cila është pjesë e konceptit artistik ...

Read More »

Përzgjidhen filmat e huaj për çmimin Oscar

Nëntë filma u përzgjodhën për raundin e ardhshëm për nominimet për kategorinë e filmit më të mirë të huaj për çmimin prestigjioz kinematografik Oscar, njoftoi sot juria. Filma nga Belgjika, Kolumbia, Danimarka, Finlanda, Franca, Gjermania, Hungaria, Irlanda dhe Jordania u përzgjodhën ...

Read More »

Romanca e Puçinit rikthehet në TKOB

“La Boheme”, opera e Puçinit, këtë fundjavë në skenën e Teatrit të Operës dhe Baletit “La boheme” do të ngjitet në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit në datat 22 dhe 24 dhjetor, ora 19.00. Historia e dashurisë mes ...

Read More »

Veset e pandreqshme të shqiptarëve

Në 73-vjetorin e vdekjes/ Faik Konica, rrëfimet e mbetura në letër mbi karakterin e shqiptarëve Shënimet e grekëve, italianëve, turqve apo francezëve mbi shqiptarët Dhjetori i vitit 1942 do të ishte dhjetori i fundit për Faik Konicën. I zhgënjyer nga ...

Read More »

Pjellat e llahtarshme të Meri Shellit

Frankenshtajn, në labirinthet e një prej romaneve më të rëndësishme të letërsisë europiane Enit Karafili Steiner Kur nis t’i prezantoj studentët meFrankenshtajn ose Prometeun Modern, romanin gotik të Meri Shellit, zanafilla e veprës është grep që nuk dështon të kapë ...

Read More »