Home / Arte (page 70)

Arte

Të djegësh Don Kishotin

Klod Dedja në një provokim artistik, duke i vënë flakën një ëndrre. Instalacioni “The dreamer”, i ktheu brigjet e Jonit në një galeri arti, ndërkohë që në Paris, artistja Berlinde de Bruyckere kishte krijuar skulpturë realistike kali të varur nëpër ...

Read More »

Librat e rinj

Darien Levani Dopiogjashta Botimet: “Pegi” Çmimi: 700 lekë Bardhyl Nini, një ish-polic dhe tashmë detektiv privat gjendet rastësisht i ngatërruar në një histori të rrezikshme korrupsioni. Ai gjendet mes dy zjarresh, në kuptimin e vërtetë të fjalës: një grup brenda ...

Read More »

Nga Moska në Tiranë

Nga Mynever Shuteriqi Në muajin prill të vitit 1958, pasi Dhimitri ishte shëruar plotësisht, erdhi çasti i shumëpritur i kthimit nga Moska në Shqipëri. Do të ktheheshim pranë fëmijëve tanë që, po ashtu si dhe ne, nuk mund ta përballonin ...

Read More »

Kadare, në një joshje të re për artin

Shkrimtari i njohur vjen me dy libra “Arti si mëkat” dhe “Uragani i ndërprerë: Ardhja e Migjenit në letërsinë shqipe“. Vetëm pak kohë nga botimi i përmbledhjes me tregime, novela dhe shënime “Mëngjese në Kafe Rostand”, shkrimtari i njohur Ismail ...

Read More »

Jeta tjetër e Margaret Hasluck

Etnologjia Historia e studiueses angleze, Margaret Hasluck / Jeta në Elbasan përkrah Lef Nosit dhe kontributi në etnografinë e kulturën shqiptare … Në vitin 2002, dy mbesat e studiueses udhëtuan nga Uellsi për në Elbasan, në kërkim të kujtimeve të ...

Read More »

Homazhe për Tonin Tërshanën në RTSH

Familjarë, miq, kolegë dhe artdashës të muzikës së Tonin Tërshanës, artistit që ndërroi jetë dy ditë më parë, u përkulën parpara arkëmortit të tij në homazhet e mbajtura në hollin e RTSH-së. Tonin Tërshanën, kompozitori Aleksandër Lalo do ta kujtojë ...

Read More »

Ndalet kënga e Tonin Tërshanës

Shuhet Tonin Tërshana / Këngëtari i njohur ndërroi jetë në moshën 66-vjeçare pas një sëmundjeje të rëndë Kënga e Tonin Tërshanës ka ndalur përgjithmonë dje, për të mbetur në pentagramet e historisë së muzikës shqiptare. Këngëtari i njohur është ndarë ...

Read More »