Home / Arte (page 80)

Arte

Nga Moska në Tiranë

Nga Mynever Shuteriqi Në muajin prill të vitit 1958, pasi Dhimitri ishte shëruar plotësisht, erdhi çasti i shumëpritur i kthimit nga Moska në Shqipëri. Do të ktheheshim pranë fëmijëve tanë që, po ashtu si dhe ne, nuk mund ta përballonin ...

Read More »

Kadare, në një joshje të re për artin

Shkrimtari i njohur vjen me dy libra “Arti si mëkat” dhe “Uragani i ndërprerë: Ardhja e Migjenit në letërsinë shqipe“. Vetëm pak kohë nga botimi i përmbledhjes me tregime, novela dhe shënime “Mëngjese në Kafe Rostand”, shkrimtari i njohur Ismail ...

Read More »

Jeta tjetër e Margaret Hasluck

Etnologjia Historia e studiueses angleze, Margaret Hasluck / Jeta në Elbasan përkrah Lef Nosit dhe kontributi në etnografinë e kulturën shqiptare … Në vitin 2002, dy mbesat e studiueses udhëtuan nga Uellsi për në Elbasan, në kërkim të kujtimeve të ...

Read More »

Homazhe për Tonin Tërshanën në RTSH

Familjarë, miq, kolegë dhe artdashës të muzikës së Tonin Tërshanës, artistit që ndërroi jetë dy ditë më parë, u përkulën parpara arkëmortit të tij në homazhet e mbajtura në hollin e RTSH-së. Tonin Tërshanën, kompozitori Aleksandër Lalo do ta kujtojë ...

Read More »

Ndalet kënga e Tonin Tërshanës

Shuhet Tonin Tërshana / Këngëtari i njohur ndërroi jetë në moshën 66-vjeçare pas një sëmundjeje të rëndë Kënga e Tonin Tërshanës ka ndalur përgjithmonë dje, për të mbetur në pentagramet e historisë së muzikës shqiptare. Këngëtari i njohur është ndarë ...

Read More »

Jo kopjime, le të tregojmë historitë tona

Me regjisorin Luan Kryeziu, në një bisedë për filmin “Heroi” dhe si e sheh sot kinematografinë në hapësirën shqiptare Vullneti për sukses dhe lakmia për përfitime shpesh na bën servilë, kopjues dhe shumë të dëmshëm për shoqërinë. Artistët janë detyruar ...

Read More »

Ermonela Jaho, kurse falas në TKOB

Sopranoja e njohur shqiptare, Ermonela Jaho, do të jetë në fillim të tetorit në Teatrin e Operës dhe Baletit. Më datat 14-18 tetor, ajo do të jetë pjesë e një paneli që do të drejtojnë një kurs specializimi për të ...

Read More »

Ballkani i vështirë i të rinjve

“Mishmash” Katër filma realizohen përgjatë një jave në qytetin e Pogradecit Mary Marinopoulou ka udhëtuar nga Greqia për të qenë pjesë e “Mishmash”, një program i ri brenda “Ballkan Film Festival”, i cili u dha mundësi katër regjisorëve të rinj ...

Read More »

Yllka Mujo merr çmimin e karrierës

Çmimet: Artisti i ri më i mirë Bes Bitraku Aktorja më e mirë joprotagoniste Adelina Muça Aktori më i mirë joprotagonist Jorgaq Tushe Aktorja më e mirë protagoniste Olta Daku Aktori më i mirë protagonist Neritan Liçaj Regjia më e ...

Read More »