Home / Opinion (page 20)

Opinion

Rreziqet e samitit Putin-Trump

Nga: Steven HALL Nuk pajtohem me vendimin e presidentit për t’u takuar me Putinin. Në vend të kësaj, bashkësia ndërkombëtare duhet të izolojë Rusinë. Ne duhet të mbajmë atë nën kontroll, dhe jo të angazhohemi në nivelet më të larta. Si ...

Read More »

Ambicia europiane e Macron-it fillon në Ballkan

Nga Loic Tregoures “European Council of Foreign Relation” Këshilli Europian, arriti një marrëveshje për çeljen e bisedimeve të anëtarësimit me Maqedoninë dhe Shqipërinë, që parashikohet të nisin në qershorin e vitit 2019, nëse reformat vazhdojnë të japin rezultate konkrete. Komisioni ...

Read More »

Djemtë e Harvardit “bëjnë” Rusinë

Janine R. Wedel Ky artikull është  shkruar në vitin 1998 për “The Nation” Pas 7 vitesh “reformë” ekonomike të financuara nga miliarda dollarë në ndihma amerikane dhe të tjera perëndimore, huashë të financuara dhe borxhesh të rishikuar, shumica e popullit ...

Read More »

Atje ku dielli kurrë nuk perëndon

Nga: Berat BUZHALA Pilotit, prej kur i pamë dritat e Moskës, ju deshtën rreth një orë për ta zbritur aeroplanin në tokë. Ai i bënte ca harqe të gjëra mbi qiellin e Moskës, sikur për të na treguar madhështinë e qytetit ...

Read More »