Home / Opinion (page 28)

Opinion

Super-struktura me paga të çmendura

Nga Frrok Bardhoku*   Paga vendoset nga disa faktorë ekonomikë, më kryesorët janë: rendimenti i punës, niveli i rritjes ekonomike, prodhimi i përgjithshëm bruto për frymë i popullsisë, bilanci i pagesave etj. Institucionet në çdo vend llogarisin pagën mesatare të ...

Read More »

ShBA, dy shekuj dinasti

Nga: Evan KORNOG Zgjedhjet e të martës nuk do të vendosen nga origjina familjare e Donald Trumpit, apo nga zgjedhja për bashkëshort e Hillary Clintonit. Do të vendoset prej perceptimit që kanë zgjedhësit për kandidatët. Dhe kjo tingëlln, në tërësinë ...

Read More »

Çfarë duhet të bëjë Edi Rama?

Nga Mustafa NANO Rama po shkon në zgjedhje edhe si arrogant, edhe si nacionalist, edhe si reformator, edhe me aleatë të pasigurt, edhe me një entourage ngordhalaq, edhe si lojtar i zoti në diplomaci, edhe si i korruptuar, edhe me ...

Read More »

Për sa Europë kanë nevojë europianët?

Nga:Joschka FISCHER Është absurde të mendosh dhe shtetet kombe historike të Europës janë përgjigje ndaj realiteteve të globalizuara të shekullit të njëzet e një. Vendimet më të rëndësishme botërore të këtij shekulli nuk do të bëhen në mënyrë demokratike në ...

Read More »

Armatosja osmane

Nga Javuz BAJDAR Në Turqi po armatosen xhamitë dhe partia e Erdoanit AKP. Aktualisht nuk më ndihmon leximi i librave të historisë. Përkundrazi: është e tmerrshme. Presidenti turk së fundi tregoi muskujt dhe i vuri në dyshim kufijtë aktualë të ...

Read More »

Vetëm marrja e pushtetit me dhunë e shpëton!

Nga Andrea Stefani Si përherë kur është ndodhur në opozitë, Sali Berisha, ka bërë përsëri thirrje për ta përmbysur kryeministrin Rama, jo siç e lyp demokracia, me anë të zgjedhjeve por me protesta. Me protesta “demokratike” është llafi, por kush ...

Read More »

“De Ira” e Presidentit

-Zoti Nishani, do ngelesh si një puçër në Fytyrën e Dinjitetit- Nga Jorgo Mandili Të ndryshosh rrjedhën e një lumi të ndyrë është vetë ndyrësi-Buda Nuk gjen shprehje më ekselente dhe shteruese që i përshtatet qenies suaj, z.President! Nuk ka ...

Read More »

Ikni , çfarë prisni ?

Nga Viktor Malaj   “Me qëllim që të bëhet sundimtar, politikani pozon si shërbëtor”/Sharl de Gol Prej disa kohësh, kryetari formal i opozitës kryesore politike të Shqipërisë shprehet andej-këtej se po sheh mundësinë e braktisjes së parlamentit nga grupi i ...

Read More »