Home / Opinion (page 4)

Opinion

Gjeopolitika e Memories mbi Holokaustin

Autor: Domenique Moisi Përvjetori i 75-të i çlirimit të Aushvicit nga Ushtria e Kuqe është një ngjarje e shënuar nga ankthi po aq shumë sa edhe nga trishtimi. Antisemitizmi është kthyer me forcë nëpër të gjithë botën, a thua se ...

Read More »

Pengje të historisë

Nga Carl Bildt Përshkallëzimi i fundit i tensioneve midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit është thjesht episodi i fundit në një përballje prej dekadash, me dy vendet që përmendin ankesa të vjetra. Tragjedia është se do të kishte shumë hapësirë ...

Read More »

Të gjithë bëjnë një hap prapa

Presidenti Trump u tërhoq nga aksioni i mëtejshëm ushtarak kundër Iranit sot, si dhe bëri thirrje për një përpjekje të re diplomatike pasi konfrontimi i gjashtë ditëve të fundit u duk se u lehtësua disi, pas sulmeve iraniane me raketa, ...

Read More »