Home / Opinion (page 40)

Opinion

Po populli ku është?

Nga Bedri Islami   Fillimisht me lejoni të tregoj një histori të një kohe të shkuar: Duhet të ketë qenë fillimi i viteve ’70 të fundshekullit të shkuar, kur policia dhe sigurimi i shtetit, në orën 2 të natës, shkuan ...

Read More »

ATDHEMOHUESIT

Nga Bedri Islami Presidenti maqedonas shpalli hapur platformën e tij antishqiptare në të njëjtën linjë me shefin e tij politik, Gruevski. Asnjëherë më parë, as në kohën e regjimit rankoviçian, liderët politikë sllavo-maqedonas nuk kanë pasur guximin të dalin kaq ...

Read More »

3 marsi – festa kombëtare e Bullgarisë

Selim Hoxhaj Konsull Nderi i Republikës së Bullgarisë në Shqipëri Sot Bullgaria shënon Festën e saj kombëtare. Më 3 mars të vitit 1878 u nënshkrua Marrëveshja e paqes, e cila i dha fund Luftës Ruso-turke. Lufta çlirimtare për Bullgarinë është ...

Read More »

Loja e interesave serbe në Tiranë

Doktor Sabit Brokaj, si gjithnjë, edhe këtë radhë është i drejtpërdrejt në analizën që i bën situatës politike në vend dhe në qëndrimin e prerë ndaj protestës që po bën opozita prej afro dy javësh në bulevardin përballë Kryeministrisë. Pse ...

Read More »

Për intelektualët e harruar

Nga Moikom Zeqo Duke lexuar, kohët e fundit, një nga librat e shkrimtarit të madh suedez Stig Dagerman (1923-1954) u ndala tek disa mendime të tij për fatin e njeriut, që luhet kudo dhe në çdo kohë, gjithmonë në sintezë ...

Read More »

Një histori që përsëritet

Nga Bedri Islami Njerëzit që janë në çadrën para selisë kryeministrore kanë tashmë vetëm një shpresë: divorcin politik mes forcave qeverisëse dhe rikthimin e Ilir Metës, si një bir plangprishës tek shtëpia e vjetër e Shqup-asve. Përtej saj, nuk kanë ...

Read More »

Mjerimi i një dordoleci politik

Nga Viktor Malaj   Me qëllim që të bëhet sundimtar politikani pozon si shërbëtor – Sharl de Gol Shumë njerëz duhet të jenë çuditur kur e kanë parë Lulzim Bashën në TV duke u skërmitur dhe bërë thirrje për luftë, ...

Read More »

Në shesh, në emër të kujt!

Artan Xh. Duka Normal që PD të pretendojë se protesta e nesërme do të jetë shprehje e shpirtit demokratik opozitar përballë një ekipi qeverisës 4 vjeçar. Qeverisje pa kusure nuk ka dhe domosdo kauzat janë sheshit për të mbushur sheshe ...

Read More »

Fenomeni Lu dhe 18 shkurti

Bedri Islami Kur në Shqipëri u emërua ambasadori i ri amerikan, Donald Lu, për shumë kënd, edhe për autorin e këtij shënimi, zevendësimi i zotit Arvizu, ishte njëri nga ato rrethrrotullimet e zakonshme të politikës diplomatime, të cilat, pas ose ...

Read More »