Home / Opinion (page 51)

Opinion

Politika dhe intelektualët

Nga Artan Mullaj Publiku ynë sheh, dëgjon edhe vlerëson gjithnjë e më pak njerëz të përkushtuar të shkencës dhe krijimit. Arsyeja është, sa e dhimbshme, aq e thjeshtë. Në kohën tonë, shumë intelektualë kanë gjithnjë e më pak arsye të harxhojnë ...

Read More »

Media , kjo e sëmurë distrofike

Nga Zamira Çavo Të ndjekësh konferencat për shtyp e ke të pamundur të mos ndihesh keq me pyetjet gati qesharake që bëhen nga gazetarët. Por nuk është kjo e keqja më e madhe. Media shqiptare, me forcën e pushtetit të ...

Read More »

Basha nuk mund të bjerë poshtë Krosit

Nga Arben Manaj Lexova me trishtim dhe pezmatim një deklaratë të ish-numrit dy të Bashkisë së Tiranës, Enno Bozdo, që i vetëbindur ose i bindur nga të tjerët apo nga tradita jodinjitoze, të deklaronte se Kryetarin e ri të bashkisë, ...

Read More »

Antireklama e reklamës

Nga Rezart Cenaj Ideologjia e reklamave, në përgjithësi, nuk ndryshon nga ajo e regjimeve totalitare si, për shembull, ai nazist. Dhe, veçanërisht, nga vizioni i njeriut që ndodhej mbrapa propagandës së Hitlerit, Leni Riefenstahl. Meshkujt kanë trupa muskulozë të definuar, ...

Read More »

Kriza për bashkësinë e të kulturuarve

Nga Aleksandër Çipa Në realitetin e sotëm të shoqërisë shqiptare mbishquan kriza e pakulturimit. Është prezente në shumëçka, por më tepër shfaqet në debatin publik, në polemikat publike, në komunikimin dhe ligjërimin publik dhe në mënyrën më tronditëse e të ...

Read More »

Armiku te porta

Nga Sokol Shameti  Qeveria socialiste në pushtet arriti më në fund në ditën që të akuzohet nga e djathta për ekstremizëm djathtist. Nëse do ta përfytyronim këtë qeveri si një vashë moskokëçarëse dhe disi çapkëne, sot është dita kur aventurat ...

Read More »

Përse Toni Bler ka të drejtë !

Nga Arben Manaj Ndërhyrja e ish-kryeministrit britanik, Toni Bler, në debatin mbi atë se cili do të jetë ose do duhet të jetë udhëheqësi i ri i Partisë Laburiste britanike në opozitë, është një preferencë e qartë e tij, më ...

Read More »