Home / Opinion (page 52)

Opinion

Përse Franca?

Nga Andi Bushati Menjëherë pas sulmeve në teatrin Bataclan dhe në disa zona të tjera të Parisit, i pashë shumë nga miqtë e mij në Facebook, të mbulonin fytyrën e tyre me flamurin tringjyrësh. Pashë se si ndjenja e solidaritetit ...

Read More »

Identiteti ynë në rrezik

Nga Ilir Yzeiri Frika Atentatet e përgjakshme në Paris e kanë tronditur botën dhe kanë zgjuar gjithë paranojat, klishetë, krizën e rëndë të identitetit dhe kanë përhapur me shpejtësi vetëm një ndjesi- frikën duke e bërë planetin një hapësirë të paqetë, ...

Read More »

NYT: Mirazhi i Islamit politik

“Ju duhet të mbani pushtetin me pëlqim, jo detyrim. Duhet të respektoni të drejtat e minoriteteve dhe të praktikoni frymën e tolerancës dhe të kompromisit. Duhet të vendosni interesat e popullit tuaj dhe funksionimin e ligjshëm të procesit politik mbi ...

Read More »

Ndjesa, kurajoja më e madhe e Ramës

Të paktën nga mënyra sesi u lexua në fillim, ligji për kriminalizimin e shpifjes i ngjante ligjit për mbrojtjen e monumenteve që e firmosën komunistët në vitin 1991. Mbasi u rrëzua statuja e Hoxhës në Tiranë e gjetkë, ata menduan ...

Read More »

Reforma në drejtësi dhe ajo në ekonomi

  Reforma në Drejtësi është tashmë një realitet, një proces që jo vetëm nuk ndalet dhe nuk ka kthim prapa, por ajo po shkon drejt finalizimit të saj, falë përpjekjeve të gjithanshme të të gjithë faktorëve dhe aktorëve të interesuar, ...

Read More »

0% TVSH

Nga Nora Hasani KosovaPa të njohur e pa marrë pëlqimin tënd, kalimtarët e rastit tentojnë ta përqafojnë, puthin apo kapin faqen e fëmijës tënd. Kam fituar bindjen që kjo ndodh vetëm në Kosovë. Në Kosovë nuk është se i duam ...

Read More »

Satirë / Hija e gjykatësit Duro

Një ditë prej ditësh, gjykatësi Duro pa se rreth tij po ndodhte një fenomen i çuditshëm. Ai konstatoi se hija e tij kishte filluar të bënte jetë më vete dhe sillej krejt e pavarur nga pronari i saj. Gjer në ...

Read More »

Ciprasi ndien zemërimin e masave

Në të gjithë Greqinë kërcënon një valë grevash. Sindikatat i mobilizojnë punonjësit kundër kursimeve të qeverisë së Alexis Cipras dhe madje politikanë të Syrizas u bëjnë thirrje qytetarëve për grevë. Eshtë greva e parë e përgjithshme që prej ardhjes në ...

Read More »

Qëllimi i mirë i kryeministrit…!

Sot është Parlament. Domethënë ditë e enjte. Dhe dita nisi me sqarimin e kryeministrit se nuk e ka ‘burgun’ me gazetarët dhe fjalën e lirë, por me shpifësit e rangut të lartë- politikanët dhe deputetët. Kryeministri duhet mbështetur në kriminalizimin ...

Read More »