Home / Opinion (page 60)

Opinion

Katër funerale dhe një shpullë

Nga Alqi Koçiko Këtë janar po diskutohet ethshëm për “reformën në drejtësi”. Janarin e shkuar me të njëjtat ethe diskutohej “dekriminalizimi”. Në janar 2015 raporti “i forcave” në parlamentin – që rinisi atëkohë punimet për sesionin e ri, duke i ...

Read More »

Në Janarin e pestë pa ndëshkim

Nga Adrian Thano Jam përpjekur disa herë ta shkruaj historinë e protestuesit që shihet në këtë foto. Ajo është realizuar në 21 janar, në momente- kulm të protestës. Atëkohë e lashë në mes kërkimin sepse njerëzit kishin frikë të flisnin. ...

Read More »

Qeveritë antipopullore të Shqipërisë

Nga Ilir Yzeiri Qeveria e Sali Berishës dhe kjo e Edi Ramës janë qeveri antipopullore, sepse projekti i tyre qeverisës nuk ka marrë asnjëherë në vështrim popullin, Republikën dhe Atdheun. I përmenda me qëllim ato tri fjalë më sipër, pra ...

Read More »

Nekrofilia e “Charlie Hebdo”

Nga Dorina Hoxha  Në një stinë trazirash klimaterike, ku postimet komike në rrjetet sociale shqiptare kanë në qendër ujin, tokën, qiellin, kolektorët dhe pusetat, të vetmen të vërtetë të patjetërsueshme, por të përbuzur – është në natyrën njerëzore të gjykosh ...

Read More »

Pse po dështojmë?

Jakup Krasniqi – Ku qëndrojnë dështimet tona? Në vendimet e nënshkrimet e gabuara. Çdo dështim është baras me: Tërësinë e vendimeve të gabueshme. Kjo do të thotë se, kudo e kurdo, tërësia e vendimeve të gabueshme e ka vetëm një ...

Read More »

Ditët e shpresës së madhe

Nga Vangjel Tavo Data 31 tetor e vitit 1991 mbetet një datë e shënuar në jetën time. Së bashku me disa shokë të mirë, me zemrat plot me dëshirën për të ndryshuar vendin dhe për t’i shërbyer rinisë shqiptare, dolëm ...

Read More »

Ju jeni problemi më i madh i Kosovës

Nga Rexhep Qosja Protesta e 9 janarit ishte një protestë e madhe, historike, me pjesëmarrje masive edhe të të papartishmëve, e organizuar prej tri partive opozitare; prej Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Vetëvendosjes dhe Nismës, me të cilën u bënë ...

Read More »

Ç’a problemi ka ?

Nga Sonila Kapidani Është një pyetje e artikuluar nga dy persona të ndryshëm publikë që ka pushtuar hapësirat e humorit mediatik kohët e fundit. Pyetje me vend që na shtyn të kërkojmë përgjigjen kur bëhet fjalë për prezantimin e një ...

Read More »