Home / Opinion (page 61)

Opinion

Basha nuk mund të bjerë poshtë Krosit

Nga Arben Manaj Lexova me trishtim dhe pezmatim një deklaratë të ish-numrit dy të Bashkisë së Tiranës, Enno Bozdo, që i vetëbindur ose i bindur nga të tjerët apo nga tradita jodinjitoze, të deklaronte se Kryetarin e ri të bashkisë, ...

Read More »

Antireklama e reklamës

Nga Rezart Cenaj Ideologjia e reklamave, në përgjithësi, nuk ndryshon nga ajo e regjimeve totalitare si, për shembull, ai nazist. Dhe, veçanërisht, nga vizioni i njeriut që ndodhej mbrapa propagandës së Hitlerit, Leni Riefenstahl. Meshkujt kanë trupa muskulozë të definuar, ...

Read More »

Kriza për bashkësinë e të kulturuarve

Nga Aleksandër Çipa Në realitetin e sotëm të shoqërisë shqiptare mbishquan kriza e pakulturimit. Është prezente në shumëçka, por më tepër shfaqet në debatin publik, në polemikat publike, në komunikimin dhe ligjërimin publik dhe në mënyrën më tronditëse e të ...

Read More »

Armiku te porta

Nga Sokol Shameti  Qeveria socialiste në pushtet arriti më në fund në ditën që të akuzohet nga e djathta për ekstremizëm djathtist. Nëse do ta përfytyronim këtë qeveri si një vashë moskokëçarëse dhe disi çapkëne, sot është dita kur aventurat ...

Read More »

Përse Toni Bler ka të drejtë !

Nga Arben Manaj Ndërhyrja e ish-kryeministrit britanik, Toni Bler, në debatin mbi atë se cili do të jetë ose do duhet të jetë udhëheqësi i ri i Partisë Laburiste britanike në opozitë, është një preferencë e qartë e tij, më ...

Read More »

Të fala verore nga Tetova

Nga Ndue Dedaj Nuk është vetëm deti i lakmuar gjatë verës, po dhe mali. Si dy duar që ngjatjetojnë njëra-tjetrën dhe për sa i përket turizmit, që jo më kot emërtohet në bregdetar dhe malor. Por nuk qenka pa pengime ...

Read More »

Shqipëria e lumtur me partinë shtet

Pas përfundimit të zgjedhjeve të 21 qershorit u konfirmua një pandehmë e imja e vjetër që e përsëritja mes miqsh se shqiptarët janë në kërkim të një lideri që t’i çojë drejt shtetit unitar, sepse tradita jonë nuk e pranon ...

Read More »

Punë, punë! dhe punë(sim) pak

Ndue Dedaj Janë të paktë shqiptarët që punojnë, dhe pse përditë thërrasim: “Punë, punë!…” Çfarë ka ndodhur kështu me ne, na ka lënë puna, apo e kemi lënë ne atë? Ka një çerek shekulli që ka papunësi masive. Gjithë këto ...

Read More »