Home / Opinion (page 66)

Opinion

Robinsoni lakuriq

Fadil Lepaja  E di se titulli do të ju bëjë të zhvendosni vëmendjen tuaj në një ujdhesë të vetmuar, diku në Paqësor. Aty ku u thye anija me të cilën udhëtonte Robinsoni. Apo oqeani mund të ketë qenë edhe imagjinar ...

Read More »

A mund të riparohet euroja ?

JEAN PISANI-FERRY Kur Wolfgang Schäuble, ministri gjerman i Financës, hodhi së fundmi në tavolinë mundësinë e një daljeje greke nga euroja, ai donte të jepte sinjalin se asnjë anëtar nuk mund të abstenojë nga disiplinat strikte të unionit monetar. Në ...

Read More »

Politika dhe intelektualët

Nga Artan Mullaj Publiku ynë sheh, dëgjon edhe vlerëson gjithnjë e më pak njerëz të përkushtuar të shkencës dhe krijimit. Arsyeja është, sa e dhimbshme, aq e thjeshtë. Në kohën tonë, shumë intelektualë kanë gjithnjë e më pak arsye të harxhojnë ...

Read More »

Media , kjo e sëmurë distrofike

Nga Zamira Çavo Të ndjekësh konferencat për shtyp e ke të pamundur të mos ndihesh keq me pyetjet gati qesharake që bëhen nga gazetarët. Por nuk është kjo e keqja më e madhe. Media shqiptare, me forcën e pushtetit të ...

Read More »

Basha nuk mund të bjerë poshtë Krosit

Nga Arben Manaj Lexova me trishtim dhe pezmatim një deklaratë të ish-numrit dy të Bashkisë së Tiranës, Enno Bozdo, që i vetëbindur ose i bindur nga të tjerët apo nga tradita jodinjitoze, të deklaronte se Kryetarin e ri të bashkisë, ...

Read More »

Antireklama e reklamës

Nga Rezart Cenaj Ideologjia e reklamave, në përgjithësi, nuk ndryshon nga ajo e regjimeve totalitare si, për shembull, ai nazist. Dhe, veçanërisht, nga vizioni i njeriut që ndodhej mbrapa propagandës së Hitlerit, Leni Riefenstahl. Meshkujt kanë trupa muskulozë të definuar, ...

Read More »

Kriza për bashkësinë e të kulturuarve

Nga Aleksandër Çipa Në realitetin e sotëm të shoqërisë shqiptare mbishquan kriza e pakulturimit. Është prezente në shumëçka, por më tepër shfaqet në debatin publik, në polemikat publike, në komunikimin dhe ligjërimin publik dhe në mënyrën më tronditëse e të ...

Read More »