Home / Opinion (page 70)

Opinion

Qeveria që u bë Burokraci

Popujt që nuk janë të lumtur më cilësinë e jetës që bëjnë fajësojnë kryesisht qeveritë që kanë zgjedhur. Kur qeveritë për një kohë të gjatë përsërisin veten, pra qeverisin njëlloj pa ndryshuar cilësinë e jetës, popujt ndëshkojnë veten. Kur mendojnë ...

Read More »

Çunat e dhunshëm të policisë

Kur e majta erdhi në pushtet policia e shtetit mori dy angazhime të mëdha përpara qytetarëve. I pari ishte  padyshim lufta kundër krimit. I dyti ishte një premtim po aq pompoz, që i shkonte më së miri kësaj qeverisjeje, që ...

Read More »

50 hijet e reja te Markezi De Sade

MONIKA SHOSHORI STAFA Në kulmin e një manie të përbotshme që vinte përtej Atlantikut prej dy vitesh mbi atë çka linte pas legjenda urbane e një qyteti mbi trilogjinë “Pesëdhjetë hijet e Grey-it”, befasisht përfshihesh bashkë me ekuipazhin e skuadrës ...

Read More »

Përse Bujari e mori nishan Visar Zhitin

ANDREA STEFANI Vendimi i Presidentit Bujar Nishani për të mos emëruar si ambasador në Vatikan, Visar Zhitin, ka lënë pa gojë jo pak në të majtë dhe të djathtë të spektrit politik, por edhe shoqëror. Jo vetëm sepse Zhiti përfaqëson ...

Read More »

Strategjia e ikjes e dajës Skënder

FADIL LEPAJA Sot do të shkruaj paksa përçart. E kam nga hemorragjia. Po rrjedh populli damarëve të kontinentit dhe po grumbullohet në turma të vogla me bagazhe nëpër duar, duke u zhagitur kufijve që na i kanë vënë. Vetëm për ...

Read More »

Pse nuk duhet rikandiduar asnjë pushtetar lokal

ZAMIRA ÇAVO Në këtë situatë akuzash e kundërakuzash mes pozitës dhe opozitës, në këtë atmosferë grindjesh e mosbesimi pa fund, politika shqiptare do të përballet shumë shpejt me zgjedhjet lokale. Dhe si në çdo periudhë parazgjedhore, balta dhe llumi politik ...

Read More »

Dosjet, muri që ndan ende shqiptarët !

MONIKA SHOSHORI STAFA Hija e policisë së fshehtë politike të shtetit ideokratik dhe frika e kontrollit të pushteteve legale prej faktorëve okultë të kohës së vjetër, enden në shoqërinë e sotme shqiptare me të njëjtën fuqi si dhe më parë. ...

Read More »

SOS Kuvendi Françeskan i Rubikut!

NDUE DEDAJ Cilitdo që kalon Rrugës së Kombit, anës së tejshme të Rubikut, sytë i mbeten në një objekt tepër të veçantë, si i ngulur në shkrepin e bardhë, kishën monumentale të Shelbuemit dhe Kuvendin Françeskan, që po rrënohet dita-ditës ...

Read More »