Home / Opinion (page 74)

Opinion

Mes historikes dhe normales

SKËNDER MINXHOZI Të gjithë thirrën “fitore” në momentin kur u bë publike se pozita dhe opozita kishin arritur një marrëveshje për kthimin e kësaj të fundit në Kuvend, pas gjashtë muajsh bojkoti. Brenda logjikës së të bërit propagandë me çdo ...

Read More »

Pema e Krishtlindjeve

NDUE DEDAJ Në vitet ’70, në Mirditë, kur ishim ende fëmijë apo të rinj, Viti i Ri ishte e vetmja festë, ndaj camërdhokët dhe vajzat e shtëpisë nxitonin të përgatiteshin për ritualin festiv, që nuk i përmbante Kërshëndellat e ndaluara ...

Read More »

Trinomi protestë-revoltë-revolucion

YLLI POLOVINA Nuk është sekret për askënd karakteristika jonë e besimit te gënjeshtra dhe për rrjedhojë te thashethemi. Këtë cen na e njohin edhe të huajt, madje nga disa shenja dhe pasoja mbi fatin e shumë ngjarjeve të ndodhura “befasisht” ...

Read More »

Nga Llalla te Raunig, pa të dënuar në mes

Skënder Minxhozi Më 15 maj të këtij viti, shumë shqiptarë mbetën të habitur nga deklarata surprizë e kryeprokurorit të Republikës, Adriatik Llalla, e cila thoshte pak a shumë kështu: “Kemi shumë çështje nën hetim, disa prej tyre të një shkalle ...

Read More »

Fjalët po rrallohen

ILIR YZEIRI Një nga ndjesitë që pata pasi mora vesh ndarjen e çmimeve nga Ministria e Kulturës, ishte ajo e vatrës së kulturës. Më erdhi në mendje ajo godina e dikurshme, e transformuar nga depo drithi ose nga xhami në ...

Read More »

8 dhjetor 2014 : Përroi im i ndergjegjes

MUSTAFA NANO Kur afrohet 8 dhjetori, mua më kap një gjendje që është mes “oi-oi-oi”-së dhe “ha-ha-ha”-së, ose thënë ndryshe mes ankthit e gazit, gazit në kuptimin: gallatës; është më saktë edhe ankth, edhe gaz, dhe mos më thoni që ...

Read More »