Home / Opinion (page 79)

Opinion

Veprim i një aguridheje politike apo llogari diabolike?

Pavarësisht se kush është përgjegjës për provokimin me minikopterin në Beograd, ky tregoi se para Brukselit gjendet një minë tokësore, mendon Volker Wagener. Gjithmonë kanë ekzistuar dhe vazhdojnë të ekszitojnë paragjykimet kundrejt njerëzve nga “Ballkani”. Përbuzja e evropianëve gjoja të ...

Read More »

Monumente Carësh

ARBËR ZAIMI Në Beograd, ca ditë më parë, u vendos një monument i ri, dhuratë bërë Serbisë nga Federata Ruse. Monumenti i përkushtohet Carit të fundit të Rusisë, Nikollaj Romanovit, i cili, siç janë shprehur dhe autoritetet e qytetit të ...

Read More »

Futbolli politik i Beogradit

ALEKSANDËR ÇIPA Ndeshja Serbi-Shqipëri, e vlefshme për eliminatoret e Europianit “Francë 2016”, ndezi siç edhe pritej publikun serb dhe natyrshëm edhe atë shqiptar. Një ndezje e cila vështirë të përshkruhet në gjithë shtrirjen dhe energjinë e shpërndarë të saj. Ngjau ...

Read More »

Mëshirë për fitimtarët

REZART CENAJ Eduardi (Edward), Princi i Uellsit, dikur rrethoi Limousin-in, një qytet në qendër të Francës. Lotët dhe lutjet e galëve nuk mundën të ndalnin atë çka po ndodhte. Ushtria plaçkiste dhe masakronte. Në një moment, Eduardi u gjend përpara ...

Read More »

Dy “like” në Paris

ARBËR ZAIMI Para ca ditësh lexova diku mbi një deklaratë të Këshilltarit për Politikë të Jashtme pranë Presidentit të Serbisë, Marko Gjuriç, i cili thoshte se vendi i tij planifikon të nderojë Esad Pashën, figurën që ndoshta përmban mishërimin më ...

Read More »

Histori me komandë

ELIDOR MËHILLI Diskutimi mbi tekstet shkollore të historisë hyri tërë tërsëllimë nëpër shtëpitë e shqiptarëve, ashtu siç bën edhe politika, u shoqërua me ca zhurma, shpërtheu në ca sharje, u shndërrua befas në gati kacafytje, dhe u zhduk nga kishte ...

Read More »

Një projekt për PD

Flamur Kuçi Kuvendi mbaroi dhe i vetmi lajm ishte një ndjesë sipërfaqësore dhe e pasinqertë e kryetarit, ndërkohë që nuk u artikulua asnjë projekt politik për reformimin e PD, projekt që do të duhej të ngjallte besimin e mbështetësve të ...

Read More »