Home / Opinion (page 81)

Opinion

Triptik veror

Skënder Minxhozi Shqiptarët janë turrur drejt plazheve. Të paktën ata që ia lejojnë vetes të bëjnë pushime. Parlamenti ka mbyllur qepenat dhe jeta politike ka kaluar në gjendje “hibernimi”. Megjithatë ka disa tema që vazhdojnë të mbajnë gjallë interesin publik ...

Read More »

Berisha, Feniksi i destruktivitetit

Andrea Stefani Ish-kryeministri dhe kreu real i PD-së, Sali Berisha, sapo u ka bërë thirrje studentëve që në shtator të hidhen në protesta për të kundërshtuar një akt të qeverisë “Rama” për mbylljen e disa universiteteve private. Rasti është një ...

Read More »

“Djali më i mirë prej krejtve”

FADIL LEPAJA “Djalë ma të mirë nuk ka Kosova”, kishte deklaruar me bindje të plotë një familjar për të riun L.M., ekstremistin që kishte postuar në profilin e tij nëFacebook disa fotografi, ku ai shihej duke i prerë kokën një të ...

Read More »

Ndal diplomimeve fallco

Hap pas hapi edhe diplomat e Shqipërisë do të vlerësohen në Europën ku duam të hyjmë. Të hyjmë me intelektualë me dinjitet dhe jo me blerës diplomash. Duke vepruar kështu ju, zoti Basha e kushdo tjetër që mban ison tuaj, ...

Read More »

Rama dhe rikthimi i shtetit në identitet

ARBEN MANAJ Personalisht nuk habitem nga kursi diplomatik i Kryeministrit dhe qëndrimi i tij për reformën territoriale, pasi ajo tregon se ai është konsistent në filozofinë e tij. Shumë janë ekzaltuar dhe shumë më pak janë pickuar nga bioshqiptarizmi i ...

Read More »

Shpagimi për vendin e punës

FATJONA MEJDINI Vjedhja e parave publike në Bankën e Shqipërisë prej ditësh po konfiguron problematikën me të cilën përballet administrata shqiptare, trashëgimi e tranzicionit të gjatë. Si një mikrokozmos i realitetit shqiptar, ngjarja, përveç efektit të rëndë financiar, nxjerr në ...

Read More »