Home / Opinion (page 85)

Opinion

Shqiptarët , negrit e shekullit XXI

LIZANDËR SARAÇI Bota e “zhvilluar” e mësimdhënëse, ose të paktën disa drejtues institucionesh të rëndësishme, mesa duket nuk jetokan dot pa një viktimë të parapërcaktuar, e cila do të jetë gjithmonë fajtore. Edhe kur dhuna ndaj një pale është e ...

Read More »

Tiranë- Beograd-Tiranë

Nga Blendi Fevziu Linja ajrore ka ndërruar emër e me gjasë edhe pronar, por stjuardesat ngjajnë po ato që JAT ka pasur për shumë vite me radhë në udhëtimin Beograd – Tiranë. Flasin pak fjalë shqip, duken miqësore dhe as ...

Read More »

Veprim i një aguridheje politike apo llogari diabolike?

Pavarësisht se kush është përgjegjës për provokimin me minikopterin në Beograd, ky tregoi se para Brukselit gjendet një minë tokësore, mendon Volker Wagener. Gjithmonë kanë ekzistuar dhe vazhdojnë të ekszitojnë paragjykimet kundrejt njerëzve nga “Ballkani”. Përbuzja e evropianëve gjoja të ...

Read More »

Monumente Carësh

ARBËR ZAIMI Në Beograd, ca ditë më parë, u vendos një monument i ri, dhuratë bërë Serbisë nga Federata Ruse. Monumenti i përkushtohet Carit të fundit të Rusisë, Nikollaj Romanovit, i cili, siç janë shprehur dhe autoritetet e qytetit të ...

Read More »

Futbolli politik i Beogradit

ALEKSANDËR ÇIPA Ndeshja Serbi-Shqipëri, e vlefshme për eliminatoret e Europianit “Francë 2016”, ndezi siç edhe pritej publikun serb dhe natyrshëm edhe atë shqiptar. Një ndezje e cila vështirë të përshkruhet në gjithë shtrirjen dhe energjinë e shpërndarë të saj. Ngjau ...

Read More »

Mëshirë për fitimtarët

REZART CENAJ Eduardi (Edward), Princi i Uellsit, dikur rrethoi Limousin-in, një qytet në qendër të Francës. Lotët dhe lutjet e galëve nuk mundën të ndalnin atë çka po ndodhte. Ushtria plaçkiste dhe masakronte. Në një moment, Eduardi u gjend përpara ...

Read More »

Dy “like” në Paris

ARBËR ZAIMI Para ca ditësh lexova diku mbi një deklaratë të Këshilltarit për Politikë të Jashtme pranë Presidentit të Serbisë, Marko Gjuriç, i cili thoshte se vendi i tij planifikon të nderojë Esad Pashën, figurën që ndoshta përmban mishërimin më ...

Read More »