Home / Opinion (page 86)

Opinion

Tirana mesdhetare , Beogradi polar

ALEKSANDËR ÇIPA Ta poshtërosh tjetrin për atë që s’e ka! Përmes këtij konstatimi duhet t’i jepet fund debatit apo diskutimit aq euforik që kaploi mediat dhe rrjetet sociale në shqip, pas deklaratës së Kryeministrit Edi Rama në Beograd. Mirëpo kjo ...

Read More »

Vlerat Perëndimore dhe Ballkani Perëndimor

ILIR MELO Në reflektim të ngjarjeve në Ukrainë, Robert D. Kaplan boton më 14 mars 2014, në revistënForbes, artikullin “Krimeja: Një hakmarrje e gjeografisë?”. Mbasi ke shijuar një artikull të mrekullueshëm, gjithsesi të mundon pyetja nëse është pikërisht momenti për ...

Read More »

Libri , shansi i humbur i Ministres Nikolla

ALDA BARDHYLI “Ku është natyra njerëzore më e brishtë se në një bibliotekë?”. Henry Ward Beecher, një nga sociologët e njohur amerikanë, i cili u kushtoi jetën teorive mbi edukimin, e shihte standardin e një shkolle nga biblioteka që kishte. ...

Read More »

Brigada Labe

YLLI POLOVINA Në të vërtetë bëhet fjalë për Brigadën VIII Sulmuese, njësi partizane e përuruar më 25 prill 1944 në Sheper të Zagorisë. Veç nazistët, ndërsa përgatitnin Operacionin e Qershorit, të koduar “Kaprolli”, në dokumentet e tyre ushtarake e emërtuan ...

Read More »

Heronjtë e papërfaqësuar

LIZANDËR SARAÇI Vendimi i Komisionit të Disiplinës së FSF (Federata Serbe e Futbollit me në krye Platini) për ndeshjen Serbi-Shqipëri, ishte shumë zhgënjyes dhe i padrejtë për të gjithë ata që ndiejnë se kanë gjak shqiptari në vena. Pa dyshim ...

Read More »

“Laokonti” në mbretërinë e informalitetit.

ALEKSANDËR ÇIPA Qeveria “Rama” u ka shpallur luftë eminente vjedhësve të energjisë elektrike. Deklaratat e prera të Kryeministrit dhe sidomos përfshirja në këtë aksion e strukturave të Policisë së Shtetit, po e shndërrojnë këtë sfidë, në një “bast” me kosto, ...

Read More »