Home / Bota / Amerika / Protestat në SHBA, shtetrrethim në Charlotte

Protestat në SHBA, shtetrrethim në Charlotte

Policia dhe protestuesit në Charlotte u përballën për natën e tretë rresht mes domonstratave masive, ndërsa familja e Keith Skot, viktimës që u vra nga policia, tha se kishte më shumë peytje se përgjigje pasi pa në mënyrë private videon e vrasjes së tij.

Policia përdor gazin lotsjellës për të shpëndarë një turmë prej disa qindra njerëzish në autosatrdën Xhon Belk, ku ata kishin bllokuar trafikun. Përplasjet e shumta mes autoriteteve dhe protestuesve detyruan kryebashkiaken Xhenifer Roberts që të shpallte gjendjen e shtetrrethimit gjatë natës, një vendim që ajo kishte refuzuar ta merrte më herët.

Gjithsesi, mediat raportojnë se situata është më e qetë se ditët e shkuara, pasi policia ka pasur një qasje të re ndaj protestave. Mësohet se autoritetet janë përpjekur që të shmangin përballjet sa më shumë dhe kanë ndërhyrë vetëm kur e kanë cilësuar si të domosdoshme.

Ndërkohë, pasi panë videon, përfaqësues të familjes së Keith Skot, vrasja e të cilit shkaktoi protestat, thanë se ishte e pamundur të kuptohej nga filmimi se çfarë mbante ai në dorë.

Më herët policia tha se bëhej fjalë për një armë, por më pas ndryshoi qëndrim, duke konfirmuar fjalët e familjes, se në video nuk duken duart e viktimës.

Pavarësisht gjendjes së shtetrrethimit, protestuesit vazhduan që të qëndrojnë në rrugë duke sfiduar policinë dhe autorietet ndërsa premtuan se do ta bëjnë këtë në vazhdim duke kërkuar drejtësi. Përdorimi i forcës nga policia amerikanë ndaj njerëzve me ngjyrë ka qenë subjekt protestash prej dy vitesh në SHBA dhe së fundmi është bërë edhe çështje e zgjedhjeve presidenciale.

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: