Home / Bota / Amerika / Hillary Clinton, gruaja që do të shkruajë historinë

Hillary Clinton, gruaja që do të shkruajë historinë

Nëse Hillary Clinton do të zgjidhet presidente, ky do të ishte një gur themeli në një karrierë të shënjuar nga arritjet historike. Ajo është e para dhe e vetmja “First Lady” që kandidon për postin, e para grua që u zgjodh senatore e Nju Jorkut, dhe e para që mbërrin kaq larg në garën presidenciale.

Por duhet thënë se rruga drejt Shtëpisë së Bardhë nuk ishte aspak e sheshtë për demokraten, e vënë në shënjestër të një skandali për shkak të përdorimit të serverit privat të postës elektronike në kohën kur ishte Sekretare e Shtetit.

Çështja u hetua nga FBI-ja, e cila në muajin korrik arriti në përfundimin se ish-Zonja e parë ishte treguar e pakujdesshme, por se nuk kishte kryer asnjë krim.

Pikërisht kur dukej se e kishte lënë pas krahëve këtë pengesë, ajo u shpërfaq sërish për ta përndjekur Clinton-in, vetëm 11 ditë përpara zgjedhjeve. Pikërisht atëherë drejtori i FBI-së James Comey njoftoi rinisjen e hetimeve, pas zbulimit të emaileve të reja në kompjuterin e ish-bashkëshortit të këshilltares së Clinton-it, Huma Abedin.

Momenti që FBI zgjodhi për të bërë publike rihapjen e çështjes u kritikua ashpër nga demokratët, por u prit me entuziazëm nga kampi kundërshtar.

Nuk dihet se sa është dëmi që mund t’i ketë shkaktuar ish-Zonjës se Parë kjo histori, por FBI u përpoq ta pastronte në kohë figurën e saj duke e shpallur të pafajshme për herë të dytë, 2 ditë përpara zgjedhjeve…

Hillary Clinton ka mbajtur shumë poste të rëndësishme në politikën amerikane dhe kjo është hera e dytë që ajo tenton të përmbushe ambiciet për rolin e fundit, atë të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

69-vjeçarja shërbeu si Sekretare e Shtetit për Barack Obamën nga fillimi i presidencës së tij në janar të 2009-s dhe u tërhoq pak pasi ai rifitoi zgjedhjet e 2009-s. Si diplomate e lartë njihej për programin e ngjeshur të udhëtimeve dhe qasjen person më person në diplomaci.

Hillary Diane Rodham lindi në tetor të 1947-s në Çikago. Në vitet 60-të ndoqi studimet në Wellesley College në Massachusetts, dhe u aktivizua për politikat studentore.  Shkolla ligjore e Yale-it do të ishte vendi ku do të njihej me bashkëshortin e ardhshëm, Bill Clinton me të cilin u martua në 1975-n.

Ajo vazhdoi të aktivizohej në politikë pasi Clinton u bë Guvernator i Arkansas-it në 1978. Kur Bill garoi për presidencën në 1992, ai tha me humor se do t’u ofronte votuesve 2 presidentë, me çmimin e njërit. Si Zonje e Parë Hillary u aktivizua për të drejtat e grave dhe kujdesin shëndetësor, duke rritur popullaritetin e saj si brenda ashtu edhe jashtë vendit.

Gjithsesi dështimi në prezantimin e një plani për mbulimin shëndetësor Universal, bëri që shumë ta kritikonin si politikisht naive. Nga mesi i viteve 90-të dhe gjatë mandatit të dytë të Bill Clinton-it ajo u përfshi në skandalet e ndryshme që shënjuan presidencën e tij.

Pati seanca në Kongres dhe hetime lidhur me aferën “Whitewater”, një projekt në fushën e pasurive të paluajtshme, ku Clinton-ët kishin investuar.

Ata u shfajësuan për shkelje të mundshme. Gjithashtu Hillary-t ju desh të duronte vëmendjen e madhe mediatike lidhur me marrëdhëniet jashtëmartesore të bashkëshortit, më e bujshmja ndër të cilat ishte ajo me punonjësen e Shtëpisë së Bardhë Monica Lewinsky, që doli në dritë në 1998.

Ish-Zonja e parë krijoi një mburojë të fortë që e ndihmoi të përballonte trazirat personale të politike. Ajo iu kundërvu kritikëve të Bill Clinton-it duke deklaruar në një intervistë të 1998-s se skandali Levinski ishte në fakt një komplot i orkestruar nga e djathta.

Në vitin 2000 ndërsa presidencës së Clinton po i vinte fundi, garoi me sukses per postin e senatores së Nju Jorkut duke e pozicionuar veten në qendër të Partisë Demokratike.

Votoi për pushtimin e Irakut në 2003-shin, por e distancoi veten nga mënyra se si po shkonte konflikti dhe kërkoi tërheqjen e trupave amerikane. Në 2006-tën rifitoi me lehtësi mandatin e senatores. Në 2008-ën tentoi të merrte nominimin demokrat për garën presidenciale, duke sfiduar kritiket që e shihnin një figurë përçarëse të cilën amerikanët nuk do ta votonin kurrë.

Në fund ishte Barack Obama që fitoi, por në përpjekjen për të shëruar plagët e një fushate të dhimbshme, ai e zgjodhi atë Sekretare Shteti. Gjatë 4 viteve në detyrë Clinton vizitoi 112 vende më shumë se çdo paraardhës i saj, u përqendrua te të drejtat e grave dhe drejtoi ndërhyrjen ushtarake në Libi në 2011-ën.

Departamenti i Shtetit u vu në shënjestër të kritikave pas një sulmi në konsullatën amerikane në Bengazi, në shtator të 2012-s, ku ambasadori amerikan ishte mes viktimave. Ajo dëshmoi në Kongres lidhur me çështjen 2 herë.

Gjatë fushatës Donald Trump është përpjekur ta portretizojë atë si një burokrate të paaftë e të korruptuar që nuk i kupton shumë nevojat e popullit, dhe e ka akuzuar se po përpiqet të luaje kartën e gjinisë. Në fakt Clinton është mbështetur fort tek kjo kartë, por nëse edhe një herë do të arrijë të shkruajë historinë duke u bërë gruaja e parë në Shtëpinë e Bardhë kjo mbetet për t’u parë.

Leave a Reply

%d bloggers like this: