Home / Arte / Aktorët më të mirë në Amerikën Latine shpallen dy aktorët e serialeve turke

Aktorët më të mirë në Amerikën Latine shpallen dy aktorët e serialeve turke

Amerika Latine, ndër vendet që ka transmetuar shumë prej serialeve të suksesshme turke, ka organizuar edicionin e parë të ҫmimeve “Latina Turkish Awards”, pas të cilit janë dhënë vlerësimet për emrat më të njohur të kinemasë turke. Janë shpallur aktorët më të mirë në Amerikën Latine për serialet turke të transmetuara të viteve të fundit. Aktori i njohur Engin Akyürek, i njohur për publikun shqiptar për rolet në serialin “Fatmagul” dhe më vonë edhe në , “Diamante dhe dashuri” ka marrë çmimin si Aktori më i Mirë në Amerikën Latine për rolin në “Fatmagul”.

Engin vijon të jetë një prej aktorëve më të paguar dhe të kërkuar nga producentët turq. Pothuaj të gjitha serialet ku luan ai janë ndjekur jo vetëm në Turqi e në vendet europiane, por edhe në Lindjen e Mesme e Amerikën Latine.

Aktorja më e Mirë është shpallur Beren Saat, për të njëjtat role që njihet më së shumti edhe në Shqipëri: në serialin “Fatmagul”, si dhe në “Dashuri e ndaluar.”

Në listën e aktorëve më të mirë janë renditur edhe Tuba Buyukustun, Kivanc Tatlitug, Kenan imirzaliogu etj.

Leave a Reply

%d bloggers like this: