Home / Politika / Donald Lu: Asnjë përpjekje për të minuar reformën në drejtësi nuk na frikëson

Donald Lu: Asnjë përpjekje për të minuar reformën në drejtësi nuk na frikëson

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu ka reaguar për akuzat që i kanë ardhur nga kryeprokurori Adriatik Llalla.

Në një deklaratë të shkurtër, Lu thekson SHBA iu premton shqiptarëve se reforma në drejtësi do të zbatohet e plotë dhe se nuk frikësohet nga asnjë përpjekje për të minuar procesin.

Deklarata e ambasadorit Lu

“Shtetet e Bashkuara kanë marrë një angazhim përpara popullit shqiptar për të monitoruar çdo hap të zbatimit të reformës në drejtësi.

Asnjë përpjekje për të na frikësuar apo për të minuar procesin e reformës, nuk do të na pengojë që të sigurojmë që ajo do të jetë e suksesshme për të parandaluar manipulim politik dhe korrupsion në gjyqësor.

Ky është një premtim.”

3 comments

  1. Faleminderit zoti ambasador, Donald Lu, per vendosmerin e SHBA, ashtu si gjithjnje edhe ne kete situat te veshtire qe sistemi i kooruptuar i drejtesis, kerkon te ruaj statukaone, te pengoi e sabotoi rreformen ne drejtesi, me vonesa e pretendime nga me te ndryshmet, ju zoti ambasador i shtetit qe nna ka qendruar e ndihmuar ne me shume se 100 vjet edhe ne keto momente te veshtira, kure kerkohet, sa me pare te behet vettingu ndaj gjyqetareve dhe prokuroreve, shumisa e te cileve jane tekooruptuar dhe nje pjes edhe te degjeneuar moralisht, bejne cmos per ta penguar zbatimin e rreformes dhe me keq kur dashkan te largohen nga SHqiperia per ne Amerik me shume se 27 syresh te drejtesis mids te cileve i qenka anaulluar viza edhe kryprokurorit LLalla. Smjaftoi qe per qellime personale dhe ne undershtim me ligjet e emigracjoonit coi te shoqen te lindete femijen ne SHBA, vetem e vetem te mare nenshtetesin Amerikane, por paska dashur edhe vet te vi ne Amerik per ujkend. Ne vend qe kryprokurori llalla te kerkoi dorheqje para parlamentit dhe presidentit, hidhet ne sulm kunder ambasadorit amerikan me lloi lloi akuzash me keq nga nje femij rrugesh e e re dikush. Mjer vendi yne cfar kemi ne krye te organit te akuzes, qe na ka genjyer deri me sot, duke na thene do shikoni neser… se sa koka te medha te shtetit dote vihen para drejtesis dhe per cudi edhe kur nderkombetaret i paskan then me emera, duke filluar nga sali berisha te parin ky i paafte dhe i politizuar ne nje krah, keto porosi i ka cuar ne kalendrat greke, prandaj dhe dhe krimi e koorupsjoni ka lulezuar dhe sesht ndeshkuar dhe shqiperia esht ne kete gjendje si mose me keq me krim dhe koorupsjon ne drejtesi dhe ne te gjtiha instucjonet e shtetit, nga lart deri posht. Faleminderit SHBA, BE, per gjithcka qe kan bere e bejne per ta shpetuar vendin ton nga kanceri i krimit dhe koorupsjonit,forcimin e shtetit ligjor, demokracis etj. Faleminderit abasadorit te SHBA, zotit Donald Lu, qe kerkon me cdo kusht te zbatohet rreforma e drejtesi dhe vettingu sa me pare, duke hetuar e ndeshkuar jo vetem fakiret, pore pushtetaret e lart, boset e krimit, vetem keshtu dote vendoset shteti ligjor dhe dote prosperoi vendi yne.

  2. Hajduteria shqipetare mbrojne njeri tjeterin.Edhe per sa jave?

  3. Mr Lu.Shqipetaret dhe brezat qe do vine nuk do ta harrojne ndihmen tuaj te SHBA Dhe te BE.Adriatik Llalla nuk eshte njeriu me i erret ne historine e shqipetareve por fashiti me i ndyre ne historine e shqipetareve.Hajduti Ilir meta e ka mbrojtur sepse hajduti Llalla ka punuar per te mbuluar vjedhjen e shqipetareve nga Ilir meta

Leave a Reply

%d bloggers like this: