Home / Sporti / Sporti ne bote / Boterori 2017: Gara e fundit 200 m notim i lire per italianen Federica Pellegrini
Federica Pellegrini of Italy reacts after winning the women's 200m freestyle final during the 17th FINA Swimming World Championships in the Duna Arena in Budapest, Hungary, 26 July 2017. EPA/TIBOR ILLYES HUNGARY OUT

Boterori 2017: Gara e fundit 200 m notim i lire per italianen Federica Pellegrini

Italiania Federica Pellegrini ka bere te ditur se ka diskutuar “garen e fundit te 200 metrave notim i lire” pas fitores te merkuren ne finalen e kesaj gare ne Boterorin -2017  ne Budapest.

“Eshte gara e fundit e 200 metrave notim i lire ne karrieren time”, deklaroi Pellegrini, e cila eshte bere e para (meshkuj e femra) qe fiton shtate here medalje ne te njejten gare individuale ne kampionatet boterore.

28-vjecarja italiane ka fituar titullin boteror ne 200 metra notm i lire ne Rome ne 2009, me pas ne Shanghai ne 2011, por edhe te argjendit ne 2005 ne Montréal, ashtu si dhe ne Barcelone ne 2013 dhe ne Kazan ne 2015.

Ajo gjithashtu eshte pese here kampione e Evropes ne kete gare  (2008, 2010, 2012, 2014, 2016).

Pellegrini mund te marre pjese ne stafeten 4×200 olimpike ne Tokio ne 2020 ne rast kualifikimi, por do te perqendrohet ne garen e 100 m.

Leave a Reply

%d bloggers like this: