Home / Bota / Trump: Testi i raketës koreano-veriore veprim i pamatur dhe i rrezikshëm

Trump: Testi i raketës koreano-veriore veprim i pamatur dhe i rrezikshëm

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump dënoi ashpër testin e një rakete balistike interkontinentale duke e quajtur atë si “një veprim i pamatur dhe i rrezikshëm i regjimit të Koresë së Veriut”.

“Vendosmëria e Koresë së Veriut për të vazhduar testimin e raketave balistike ndërkontinentale e izolon më tej regjimin, dobëson ekonominë e saj dhe dëmton njerëzit e saj”, tha presidenti Trump gjatë një deklarate.

“Shtetet e Bashkuara do të ndërmarrin të gjitha hapat e nevojshme për të mbrojtur sigurinë e Amerikës dhe të aleatëve tanë në rajon”, shtoi Trump.

Leave a Reply

%d bloggers like this: