Home / Sporti / Formula 1: Gjermani Sebastian Vettel (Ferrari) fiton Cmimin e Madh të Hungarisë

Formula 1: Gjermani Sebastian Vettel (Ferrari) fiton Cmimin e Madh të Hungarisë

Gjermani Sebastian Vettel (Ferrari), aktualisht kryesues i kampionatit te Formula 1, ka fituar te dielen Cmimin e Madh te Hungarise, duke dale para shokut te tij te ekipit, finlandezit Kimi Räikkönen dhe nje tjeter finlandezi, Valtteri Bottas (Mercedes).

Kjo eshte fitorja e dyte ne Hungari e Vettel, i nisur ne pole. Ai tashme eshte 14 pikepara ne klasifikim nga britaniku Lewis Hamilton (Mercedes), i cili doli i 4-ti te dielen.

Formula 1 do te jete “pushim” para Cmimit te Madh te Belgjikes ne fund te gushtit.

Leave a Reply

%d bloggers like this: