Home / Bota / Ish-presidentët amerikanë, “Një Amerikë Apeli” për lehtësimin e stuhive

Ish-presidentët amerikanë, “Një Amerikë Apeli” për lehtësimin e stuhive

Pesë ish-presidentët amerikanë Barack Obama, Xhorxh W. Bush, Bill Clinton, George H.W. Bush dhe Jimmy Carter thanë të enjten se do të bashkoheshin për të krijuar “Një Amerikë Apeli” për të mbledhur fonde për rimëkëmbjen kundë stuhive, ndërsa Teksasi dhe Luiziana janë përball uraganit Irma. Donacionet në internet mund të bëhen në OneAmericaAppeal.org.

Përpjekja e rimëkëmbjes përballë stuhive u njoftua nga ish-presidentët Barack Obama, Xhorxh W. Bush, Bill Clinton, George H.W. Bush dhe Jimmy Carter.

Presidenti i tanishëm, Donald Trump, dha mbështetjen e tij: “Ne do të përballemi me çdo sfidë, pavarësisht se sa të forta janë erërat apo uji i lartë. Jam krenar që qëndroj me Presidentët për #OneAmericaAppeal”.

Uragani solli bashkëpunimin filantropik të presidentëve dhe përpjekjet e tyre të para të përbashkëta që nga zgjedhja e Trump. Plaku Bush dhe Clinton siguruan fonde në para për viktimat e tsunamit shkatërrues në Azi në vitin 2004 dhe Uragani Katrina në vitin 2005. Pas tërmetit masiv të Haitit në vitin 2010, Obama caktoi Clinton dhe Bushin e ri për të udhëhequr një përpjekje për ndihmë.

Për familjen Bush, Harvey goditi afër shtëpisë. George H.W. Bush jeton një pjesë e vitit në Hjuston, ndërsa George W. Bush,  ish guvernator i Teksasit, jeton në Dallas.

Organizatorët thanë se një llogari e veçantë e kufizuar ishte krijuar nëpërmjet George H.W. Fondacioni i Bibliotekës Presidenciale të Presidentit Bush për të mbledhur dhe shpërndarë shpejt donacionet. Zyrtarët thanë se “100 cent nga çdo dollar” i dhuruar do të ndihmojë viktimat e stuhisë. Të gjitha donacionet janë të zbritshme nga taksat.

Përpjekja po fillonte me një njoftim të shërbimit publik të transmetuar në NBC gjatë pushimeve të natës të së enjtes në sezonin e NFL.

Donacionet e destinuara për të ndihmuar viktimat e Harvey do të shpërndahen në Fondin e Ndihmës së Hjustonit Harvey dhe Fondin e Rindërtimit të Teksasit. Ankesa pritet të zgjerohet për të ndihmuar ata që preken nga Irma, të cilat mund të godasin në jug të Floridës dhe Bregun Atlantik të shtetit dhe më pas të ngjiten në Gjeorgji dhe Karolinën e Jugut.

Harvey ka shkaktuar përmbytje në Hjuston dhe gjetkë dhe krijuar 71 të vdekur, duke dëmtuar më shumë se 200,000 shtëpi. Dëmet e Harvey mund të kushtojnë deri në 180 miliardë dollarë, madje më shumë se nga Uragani Katrina në 2005.

Leave a Reply

%d bloggers like this: