Home / Politika /  Bushati: Strategjia e zgjerimit në BE, moment pozitiv për rajonin tonë

 Bushati: Strategjia e zgjerimit në BE, moment pozitiv për rajonin tonë

Vijimi i zbatimit të reformës në drejtësi do të bëjë të mundur që dhe Shqipëria t’i bashkohet dy vendeve fqinje që kanë hapur negociatat në BE”, deklaroi sot kryediplomati Ditmir Bushati në aktivitetin “Bashkëpunimi Territorial, perspektivë e re për nxitjen e integrimit Europian”.

Ministri Bushati u shpreh se strategjia e Zgjerimit të Komisionit Evropian e cila do të prezantohet nga Presidenti Junker muajin që vjen, shënon një moment tejet pozitiv për rajonin tonë, sepse e vendos në fokus politik dhe në një perspektivë konkrete politikën e zgjerimit, në një kohë kur skepticizmi ndaj zgjerimit të mëtejshëm të Unionit është mbizotërues në politikën dhe opinionin publik evropian.

Ne presim, nënvizoi Bushati, “nga kjo Strategji propozime konkrete për hapat e radhës në ecurinë e procesit të aderimit për vendet e rajonit, përfshirë Shqipërinë, në një perspektivë afatshkurtër e afatgjatë”.

“Është shumë e qartë që cilësia dhe shpejtësia e reformave kyçe, e sidomos atyre që lidhen me forcimin e shtetit ligjor dhe sundimin e të drejtës, lidhen drejtëpërdrejtë me perspektivën konkrete dhe me presionin pozitiv që Bashkimi Evropian mund të ushtrojë mbi vendet tona”, tha Bushati.

Bushati u shpreh i bindur që vijimi i zbatimit të reformës në drejtësi do të bëjë të mundur që dhe Shqipëria t’i bashkohet dy vendeve fqinje që kanë hapur negociata në BE.

Prandaj, tha Bushati, “këmbëngulja dhe angazhimi ynë janë vendimtare. Përafrimi legjislacionit ndërveprimi mes nesh dhe BE nuk do të çojë në integrimin organik të rajonit tonë dhe pjesës tjetër së Evropës përsa kohë do të ketë hendek ekonomik dhe zhvillimor.

One comment

 1. Zoti Bushati, na gezon fakti, qe ne muajin shkurt h
  vidhen hapat e para per hapjen e negocjatave per ne BE, por cadradraxhinjt e PD dhe cizmexheshat e LSHLIS, po mbajn zi per kete eveniment sdhe jan hedhur ne sulm , per ta sabotuar.
  Mjerisht, per te zezen e tyre, sa filloi rreforma ne drejtesi, te implementohet, me caktimin e kryeprokurores te perkoheshme, kata antishqiptarj, jan hedhur ne sullm per ta cber kushtetuten qe edhe vet e miratuan, me hir apo me pahir,
  SI shohim me keqardhje, se si sillen ne parlament,, i shohim neper komisjone, parlamentare, me zi ska ku te vej per te keqen e SHqiperis dhe shqiptareve.
  SHikoni se pse me daten 27 Janar duan te bejn protest, duke mmbledhur me kuc e mac, pikerisht per te destabilizuar vendin, politikisht, bile mundesisht te kalohet ne anarshi, deri edhe perleshje me policin sic ndodhi ne 18 DHjetor, ku drejtusit e PD, LSI, u beni thirje banditeve te tyre te shkonin e pushtonin parlamentin, me forc, ku per pasoi, plagosen gjasht polic, midis tyre edhe nje femer police, qe u shtrua ne spital.
  Ndersa brenda parlamentntit, ter bota pa nje njgjarje nga me te shemtuarat, qe sishte par deri me sot,
  Keta jan antishqiptaret qe u qjn allin shqiptareve per varferin qe kan sjell perj vitesh tek shqiptaret, ndersa , per veheten e tyre, jan ber mijoner, me vila, makina, luksoze, pallate, aksjoner ne gjithfar pislleqesh, vetem duke cfrytezuar kariken e shtetit.
  Vetem zbatimi i rreformes dhe vetingut, dote deshmoi , se ci kan punuar popullit keta qe i qajn hallin popullit.

Leave a Reply

%d bloggers like this: