Home / Kosova / Tensionohet veriu i Kosovës. Serbët në protestë pas arrestimit të Gjuriçit

Tensionohet veriu i Kosovës. Serbët në protestë pas arrestimit të Gjuriçit

Në përpjekje për t’i penguar hyrjen atyre, ministrit të Mbrojtjes Aleksander Vulin dhe atij të Kulturës, Policia e Kosovës dërgoi forca shtesë në veri. Argumenti i autoriteteve në Prishtinë ishte se në të kaluarën, ata nuk i janë përmbajtur udhëzimeve për të shmangur përdorimin e deklaratave nxitëse dhe gjuhën e urrejtjes.

Presidenti Thaçi vlerësoi se ndërhyrja e policisë ishte mëse e rregullt dhe në mbrojtje të qartë të rendit e të ligjit të Kosovës, ndërsa për Vuçiçin, njësitë e saj u sollën si banda terroriste. Kreu i shtetit serb mblodhi me urgjencë mbrëmjen e së hënës Këshillin Kombëtar të Sigurisë, ku tha se thelbi i ndërhyrjes policore të hënën ishte të tregohej se “mund ta marrin veriun”.

Në Kosovë, nga ana tjetër, disa e shohin veprimin e zyrtarëve serbë si provokim të pastër. Ai erdhi pak ditë pas darkës së Presidentëve Thaçi-Vuçiç në Bruksel dhe vetëm pak orë pas pajtimit të Prishtinës zyrtare që të nisin angazhimet për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Leave a Reply

%d bloggers like this: